Fakty Ostrowskie TV

Reklama

KSIĄŻKI I ICH CIĄG DALSZY

Książka ma dziś niejedno oblicze,  przez co z coraz większym powodzeniem próbuje się wpisać w nowoczesne formy komunikacji. Mimo że kręgosłupem pozostają nadal tradycyjne woluminy, to nieustannie wzrasta też sprzedaż e-booków i w pełni profesjonalnie przygotowanych wersji audio. Nie zmieniło się wszakże jedno, czyli podstawowy cel dobrej literatury, jakim jest uruchamianie różnych poziomów wyobraźni i refleksji oraz pobudzanie do poszukiwania na własną rękę prawdy o nas i świecie, który zasiedlamy.

By jednak cel taki osiągnąć, potrzeba oprócz wysokiej jakości tekstu również świadomego czytelnika, dla którego przygoda z książką to dopiero pierwszy (choć kluczowy) krok w rozpoznawaniu i prywatnym definiowaniu rzeczywistości. A że świadomość odbiorcza rozwija się ewolucyjnie, należy taki proces zainicjować możliwie najwcześniej, gdy kształtują się jeszcze nawyki i rozkwita młodzieńcza pasja poznawcza. Stąd m. in. decyzja o stworzeniu na początek w trzech ostrowskich szkołach podstawowych Dyskusyjnych Klubów Książki. Pomysł, któremu patronuje Wiceprezydent Miasta, Ewa Matecka jest efektem współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. St. Rowińskiego z książnicami funkcjonującymi jako placówki filialne lub szkolne.

 

Zaproszenie skierowane jest do wszystkich uczniów, którzy liczą na kontakt z materiałem spoza szkolnego kanonu lektur oraz gotowi są uczestniczyć w autorskich zajęciach warsztatowych rozwijających zmysł krytyczny i wyposażających w narzędzia retoryczne pomocne w formułowaniu sądów, nie tylko na temat literatury.

Jak zapewnia dyrektor, Włodzimierz Grabowski, Miejska Biblioteka dostarczy potrzebne książki, a także służyć będzie pomocą materialną w przygotowaniu kameralnych miejsc przeznaczonych na spotkania młodzieży z literaturą.

Pilotażem na starcie objęte będą trzy ostrowskie szkoły podstawowe (nr 6, 9 i 11), a w niedalekiej przyszłości również wybrane gimnazja. Inauguracja akcji w połowie lutego.

Tomasz Gruchot

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.