Fakty Ostrowskie TV

Reklama

WYSTARCZY WRZUCIĆ TRZECI WIEK

W tak silnie spolaryzowanym dziś społeczeństwie, iskrzącym się od sporów i ociekającym pomyjami, które ludzie wylewają na siebie dla sportu, pojawiają się jeszcze na szczęście enklawy wolne od tych upiornych przypadłości. Ciągle udaje się tu i ówdzie stworzyć jakąś mikrowspólnotę, która nie tylko wolna jest od zajadłości i nienawiści, ale potrafi entuzjastycznie celebrować swą wspólnotowość.

Bez wątpienia taką grupę i to w modelowym wydaniu, stanowią obecnie słuchacze Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Każdy, kto miał okazję zetknąć się z którąkolwiek spośród licznych form jego działalności, szybko zorientował się, jak wiele w tym czystego entuzjazmu i radości ze wspólnego działania. Nie dostrzeżemy tam charakterystycznego dla innych środowisk wyrachowania, wzajemnej podejrzliwości czy obcesowo manifestowanej niechęci. To wspólnota ludzi w pełni świadomych tego, jak powinny wyglądać wzajemne relacje, aby nic nie zdołało ich zmącić. Bo co w tym wypadku chyba najważniejsze, więzi rodzą się tu dzięki wspólnym pasjom i inspirowanym nimi przedsięwzięciom, których jedynym celem jest poprawa komfortu życia wespół z innymi ludźmi, a nie ich kosztem.

Z POEZJĄ I KONSTYTUCJĄ W TAKT POLONEZA (kilka słów o świętowaniu z pożytkiem)

Przynajmniej kilka razy w roku uroczystości o charakterze państwowym dominują we wszystkich telewizjach w godzinach najwyższej oglądalności. I mimo że porażają swą schematycznością i kompletnie archaicznym podejściem do świętowania rocznic, które powinny raczej cieszyć niż przygnębiać, wydają się niereformowalne. Tym bardziej warta odnotowania jest ostrowska uroczystość, którą w Forum Synagoga przygotowało Muzeum Miasta.

Zapowiadaliśmy w poprzednim numerze ciekawostkę bibliofilską, jaką na kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. maja wydało Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. To reprint wierszy księdza Ignacego Chrzanowskiego opublikowany pierwotnie w roku 1781. Co więcej, jeden z tekstów poświęcony został uchwalonej w tym roku konstytucji. I choć nie jest to literatura na miarę dokonań Krasickiego, Trembeckiego czy Kniaźnina to warto pamiętać, iż mamy do czynienia z pierwszym ostrowskim poetą, którego dorobek został historycznie potwierdzony.

UROKI PATRONATU

To zawsze wyjątkowo miła okoliczność, kiedy działania objęte naszym medialnym patronatem okazują się trafione, społecznie użyteczne i na dodatek docenione. Tak zdarzyło się niedawno w przypadku współpracujących z nami dziewcząt reprezentujących grupę projektową Pokoloruj duszę książką. Przypomnijmy, że w ramach ogólnopolskiej akcji Zwolnieni z teorii zapewniały dzieciom z ostrowskich przedszkoli żywy kontakt z literaturą. Nie tylko czytały im wybrane przez siebie książki, ale również organizowały związane z ich treścią multidyscyplinarne zajęcia. Finałem przedsięwzięcia były warsztaty bajkowe w przedszkolu Smerfiki, z których fotorelację zamieściliśmy w pierwszym z kwietniowych numerów magazynu.

ORKIESTRA GŁOŚNIEJSZA NIŻ HEJT

Mimo fali medialnego hejtu, a może właśnie na przekór wszystkim opluwającym postom i twittom, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła kolejny rekord. Dotyczy to zarówno kwesty ogólnokrajowej, jak i  zbiórek lokalnych (w tym również ostrowskiej, uwieńczonej w bieżącym roku sumą ponad 105 000 złotych). Otrzymaliśmy ponownie dowód na to, że ludzi, dla których wspólna radość i wzajemna troska o siebie jest ważniejsza od nienawiści bulgoczącej pod bogoojczyźnianymi hasłami, ciągle jeszcze w Polsce nie brakuje. Gratulujemy i dziękujemy całej rzeszy uczestników, bo to właśnie powszechność i spontaniczność empatii jest siłą przedsięwzięcia Jurka Owsiaka. Jeśli istnieje w nas gen altruizmu, to ewoluuje on właśnie dzięki takim akcjom i takim ludziom, przy których internetowi hejterzy jawią się jako groteskowe gnomy lub Yahoosi z powieści Swifta. Niewymuszonej radości z czynienia dobra nie da się na szczęście skutecznie zohydzić.

Tomasz Gruchot

 

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.