Fakty Ostrowskie TV

Reklama

JAN MIODEK O WIELKOPOLSKICH SENTYMENTACH

Z gościem i konferansjerem XII Koncertu Muzyki Wiedeńskiej w Ostrzeszowie rozmawia Wiesław Kaczmarek

 


Okazało się, że mam możliwość spotkania się osobiście z profesorem Janem Miodkiem. Zostałem zaproszony przez pana Marka Cieplika do jego mieszkania . Profesor Jan Miodek odwiedza pana Marka zawsze, gdy jest w Ostrzeszowie. Przyjaźń ta trwa od lat, od chwili poznania tych dwóch panów przez profesora Jana Ślęka. Na umówione spotkanie stawiłem się w oznaczonym czasie. Po krótkiej prezentacji, już rozluźniony mogłem wsłuchać się w rozmowę obu panów. Profesor zaproponował, żebym się - narychtował.  

 prof. Jan Miodek: Wiecie, jak czytam Pilota / M. Pilota i jego słownik gwary, to jakbym czytał książkę wystylizowaną. To jest intonacyjnie inne, ale poszczególne elementy słownikowe identyczne. I ryćka i antrejka (w piwnicy na ryćce stoją pyrki w tytce). I te cukierki - bombony w tycie, a na landrynki mówiono szkloki, ale już na cukierki nie mówicie bombony.


Wiesław Kaczmarek: Nie, nie słyszałem takiego słowa od wieków.

prof. Jan Miodek: Natomiast jeżeli chodzi o język literacki to dialekt wielkopolski dał najwięcej. To jedyny taki region, gdzie nie był syjazytoscyscyzaba, czyli brak mazurzenia w Wielkopolsce. Standard języka literackiego wielkopolskiego to brak mazurzenia sz, cz! Zachowanie się samogłosek nosowych ę i ą . Tak jak w Wielkopolsce obowiązuje w normie ogólnopolskiej. W dialekcie śląskim Górnoślązok powie - jo widza ta krowa, Ślązak opolski powie - widzam tam krowa, a Cieszyniok powie - widzem tym krowę a wy mówicie - widzę tę krowę. Są to różne wersje jednego zdania. Jak jadę z Wrocławia pociągiem do Poznania, do Żmigrodu brzmi polszczyzna standardowa, a od Kępna to już usłyszę - Kolejorz, stoł, widzioł i ta intonacja poznańska... Mówią też baniorz - to kibice Lecha na Kolejorza. Ja pochodzę z kolejowego miasta Tarnowskich Gór.

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.