Fakty Ostrowskie TV

Reklama

O TURNIEJU CHOPINOWSKIM W KULUARACH (relacja Wiesława Kaczmarka)

29 Turniej Pianistów - Stypendystów Zagranicznych

o nagrodę im. księcia Antoniego Radziwiłła -

Pałac Myśliwski  4-5 czerwca 2016

 

W szranki stanęli: HINAKO  NAMAIZAWA /Japonia, GUILLERMO RODRIGUEZ /Hiszpania, SHIZUKA  OKUMARA /Japonia, TAKUYA  TAINAKA /Japonia, TIANYU  ZHOU /Kanada-Chiny. Niestety z powodu choroby nie mogła przyjechać pianistka: YANG XU /Chiny .

Za organizację turnieju odpowiadali: Maria Frąszczak, Alina Mieloch oraz Andrzej Leraczyk , który zgodził się krótko przybliżyć charakter przedsięwzięcia naszym czytelnikom. Rozmowa odbyła się  na godzinę  przed niedzielnym Turniejem, więc nie znaliśmy jeszcze zwycięzcy .

WK: Co wyróżnia ten turniej spośród setek innych, które odbywają się w całej Europie?

AL: To już 29 edycja Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. księcia A. Radziwiłła odbywającego się w naszym urokliwym Pałacu Myśliwskim  w Antoninie. To chyba jedyny  konkurs, konfrontacja pianistów, gdzie nie ma głównego jury. Więc nie ujmując nic Antonińskiej publiczności, nie ma profesorów z akademii, nie ma dyrektorów filharmonii, tu oceniają pianistów  melomani.

To jest bardzo ciekawa forma konfrontacji: z jednej strony akademie muzyczne, które delegują swych najlepszych reprezentantów (są nimi studenci, doktoranci zagraniczni na stypendiach rządowych przy uczelniach muzycznych) a z drugiej publiczność z Ostrowa, Kalisza i całej południowej Wielkopolski. W tym roku mamy Warszawę, Poznań, Bydgoszcz, Katowice i Kraków. Startują jak zwykle ostatnio Azjaci - Japończycy oraz Chińczycy, ale znalazł się również jeden Hiszpan. W sobotę prezentowali program dowolny: Bach, Schuman, Mozart, a dzisiaj, w niedzielę wyłącznie program Chopinowski, gdzie każdy ma szansę w ciągu 20 minut przekonać nas wszystkich, czyli widownię do zagłosowania właśnie na niego. Koncerty komentuje znana prezenterka telewizyjna, Agnieszka Iwanowska. Pianiści walczą o Grand Prix, przyznawane za występy w sobotę i niedzielę .

Chwilą rozmowy zaszczyciła mnie również japońska pianistka, Shizuka Okumura, której przygoda z fortepianem trwa od trzeciego roku życia. Ukończyła Yamaha Music School oraz Music University w Hiroszimie. Kontynuowała studia w Poznaniu. Obecnie jest doktorantką prof. Alicji Kledzik .

WK:   Jakie ścieżki muzyczne przywiodły panią do Polski?

SO: Zaczęło się od obecności polskich profesorów Japonii. Tam się poznaliśmy na warsztatach pianistycznych w Nagasaki. Ja urodziłam się w Hiroszimie. Zdecydowałam wtedy, że rozpocznę studia w Polsce, w Poznaniu, bo bardzo kocham muzykę Chopina. Skończyłam tam studia magisterskie, teraz robię doktorat. W Polsce bardzo odpowiada mi muzyczny klimat, do tego stopnia, że tutaj zostać. Przyznam, że tylko zima mnie trochę . Ale powoli się przyzwyczajam . Mam dużo koncertów, warsztatów u mojej świetnej profesor, Alicji Kledzik. Tutaj do Antonina wytypowała mnie uczelnia Muzyczna w Poznaniu .

29. Turniej Pianistów Stypendystów Zagranicznych w Antoninie w 2016 roku już przeszedł do historii. GRAND PRIX festiwalu publiczność przyznała chińsko-kanadyjskiej pianistce TIANYU ZHOU reprezentującej Akademię Muzyczną w Katowicach.

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.