Fakty Ostrowskie TV

Reklama

SERBEŃSKI - SZMAJ. SPOTKANIE PO LATACH

W 1927 roku w ostrowskim  gimnazjum męskim spotkali się dwaj  wybitni artyści i dwa artystyczne światy.  Antoni Serbeński, przypuszczalnie pierwszy poza Szembekiem wykształcony po Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie malarz w naszym mieście  i  wybitny, awangardowy  grafik ekspresjonista Stefan Szmaj, z zawodu lekarz (robił specjalizację z okulistyki). Być może poznali się wcześniej w Poznaniu. Serbeński należał tam do grupy artystycznej Ogniwo, z którą zaistniał na wystawie "okrężnej" w 1927. Miał też na swoim koncie wystawę  indywidualną 26 października 1926 roku w Salonie Sztuki Stowarzyszenia Artystów Plastyków, podczas której nagrodzono i zakupiono do zbiorów Muzeum Wielkopolskiego drzeworyt Św. Idzi z Mikorzyna.  Szmaj natomiast był członkiem awangardowej grupy BUNT (1917-1920) współpracującej z czasopismem artystycznym "Zdrój". W Ostrowie połączyła ich praca przy polichromiach zdobiących aulę ostrowskiego gimnazjum  (obydwaj byli w nim zatrudnieni: pierwszy jako nauczyciel, drugi jako lekarz szkolny)  i wspólne zainteresowania oraz grono przyjaciół - krewnych Szmaja (państwo Gdyrowie).

Być może to Serbeński pomógł Szmajowi przenieść szkice z prosektorium z okresu I wojny na kamień litograficzny (techniki tej uczył gimnazjalistów) i przyczynił się do wydania w Ostrowie wstrząsającej, zaginionej teki dwunastu grafik pod wspólnym tytułem Morque. Ani wcześniej ani później Szmaj nie tworzył w tej technice.

Obrazy zakupione przez ostrowskie muzeum to dwa portrety małżeństwa Heleny i Tadeusza Grubowskich powstałe w 1943 roku, kiedy Antoniego Serbeńskiego wywieziono na roboty do Inowrocławia. Syn państwa Grubowskich, Józef Alfons Grubowski był scenarzystą oper i muzykologiem.

Wśród  pozyskanych linorytów Szmaja mamy m. in. bardzo wczesny Autoportret  z 1916 roku, prace z cyklów: Topole i Bożki, a także Św. Sebastiana, za którą otrzymał srebrny medal na Ekspozizione Internazionale del Medico Artista w Turynie w 1956 roku. Wcześniej brał udział w Wystawach Artystów Niezależnych w Krakowie, we Lwowie wspólnie z Formistami, a także w Międzynarodowej Wystawie Artystów Rewolucyjnych w Berlinie.

Najnowsze nabytki po raz pierwszy można było oglądać podczas Nocy Muzeów, a wszystkich zainteresowanych historią eksponowanych obrazów i grafik zapraszamy do zwiedzania naszych ekspozycji.

 Katarzyna Bielawska

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.