Fakty Ostrowskie TV

Reklama

ECHO SIĘ NIESIE

Rekomendowaliśmy na naszych łamach kolejny koncert Chóru Męskiego "Echo", choć jest to zespół o tak ugruntowanej pozycji, że de facto takiej rekomendacji w ogóle nie potrzebuje. Entuzjaści muzyki chóralnej doskonale wiedzą, że tego typu wydarzeń z zasady się nie opuszcza, stąd też nikogo nie dziwiła ani frekwencja w Forum Synagoga, ani bogaty repertuar pieśni wspartych dodatkowo poetyckimi inkrustacjami.

 

 O "Echu" napisano już tyle, że właściwie można by ograniczyć się do cytowania obfitych źródeł. Samo wyliczenie nagród, jakimi może poszczycić się chór, byłoby w tym miejscu dosyć karkołomne, nie mówiąc już o liczbie festiwali i miast, w których koncertowali ostrowscy śpiewacy. Za każdym razem podkreśla się w relacjach i recenzjach, że wszystko jest tu przygotowane lege artis, kunsztownie i perfekcyjnie, Nie inaczej było 20. grudnia minionego roku, kiedy to artyści wystąpili z przedświątecznym koncertem w synagodze.

Termin i okoliczności sugerowały, rzecz jasna, że przynajmniej w części koncert powiązany będzie tematycznie z Bożym Narodzeniem, ale - jak to zwykle zdarza się w przypadku tego typu artystów - główny wątek staje się pretekstem do zaprezentowania utworów mniej oczywistych, a będących efektem twórczych poszukiwań. Szczególnie pod tym względem zwracała uwagę pieśń Kaszebsko Królewo, której wykonanie nie tylko stanowi wyzwanie natury językowej, ale nade wszystko zostało docenione podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. "Echo" otrzymało tam nagrodę Prezesa Chórów Kaszubskich.

Dodatkową ozdobę koncertu stanowiła poezja, która ma tę właściwość, że zachowując całkowitą autonomię, łatwo łączy się z programem muzycznym i znaczeniowo go dopełnia. Tym razem wiersze m. in. Norwida, Twardowskiego, Gałczyńskiego czy Brylla zaprezentowali aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Katarzyna i Piotr Bigorowie. Sam wybór tekstów sugeruje, że postawiono na sprawdzoną literacką jakość, którą dodatkowo eksponuje profesjonalne wykonanie. Warto bowiem podkreślać z całą mocą, że w przypadku chóru "Echo" nie ma miejsca na rzeczy niedopracowane lub jakościowo wątpliwe. Wszystko w ramach przyjętej konwencji jest zawsze najwyższej próby.

Dla porządku dodać wypada jedynie, że śpiewakami dyrygował Andrzej Ryłko, a na organach akompaniował Kazimierz Madziała. Redakcja "Faktów Ostrowskich" życzy artystom pomnożenia sukcesów w Nowym Roku.

Tomasz Gruchot

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.