Fakty Ostrowskie TV

Reklama

NAGRODY ROZDANE. FESTIWAL ZAMKNIĘTY

Autor muzyki do filmu 11 minut w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, Paweł Mykietyn, został laureatem Grand Prix Komeda 5. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Uroczysta gala zakończenia festiwalu odbyła się w sobotę 11 czerwca w Ostrowskim Centrum Kultury. Kompozytor ma na swoim koncie muzykę m. in. do takich obrazów jak: W Imię, 33 sceny z życia, Ono, Essential Killing, Tatarak. Za tę napisaną do 11 minut w ubiegłym roku zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Werdykt jury przedstawił jego przewodniczący, Tomasz Lach:  - Jury w składzie: Tomasz Lach - przewodniczący, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Armata, Andrzej "Idon" Wojciechowski, Jerzy Kapuściński po zapoznaniu się z dwunastoma obrazami zakwalifikowanymi do konkursu na najlepszą muzykę w polskim filmie za rok 2015, zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Komeda panu Pawłowi Mykietynowi za muzykę do filmu "11 minut" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Laureat otrzymuje statuetkę Grand Prix Komeda, pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. złotych.Uzasadnienie werdyktu:Jury stwierdza z satysfakcją, że poziom polskiej muzyki filmowej jest zdecydowanie wyższy niż w poprzedniej edycji festiwalu. Napawa nas to nadzieją na kolejne lata.

Laureat nie krył zaskoczenia i zadowolenia z przyznanej nagrody, zwłaszcza że - jak podkreślił - muzyka stworzona do tego filmu jest bardzo specyficzna i w pewnym sensie nawet antyfilmowa: Dziękuję bardzo jurorom. Miałem to szczęście, że w moim domu zawsze było dużo muzyki i obok płyt z Beethovenen były płyty pana Zygmunta Koniecznego, obok płyt z muzyką Chopina były płyty Marka Grechuty, Jana Kantego Pawluśkiewicza, dlatego tym większy zaszczyt, że tak zacne jury doceniło moją muzykę, która nie jest typową muzyką filmową. Wielu miłośnikom kina kojarzy się ona z tzw. szerokimi smyczkami, z pięknymi melodiami, a w muzyce do filmu "11 minut" Jerzego Skolimowskiego tych elementów nie ma. To muzyka bardzo minimalistyczna. Właściwie to głównym elementem, który ją stworzył jest gra z czasem, o tym - w pewnym sensie - jest też ten film. Powiedziałbym, że jest to nawet muzyka antyfilmowa, dlatego tym bardziej jest to dla mnie zaszczyt, że jury doceniło moją pracę. Chciałbym również bardzo podziękować Jerzemu Skolimowskiemu za to, że do swoich wspaniałych wizji, jako jednego ze swoich współpracowników, wybrał właśnie mnie. To dla mnie wielki zaszczyt, wspaniały dzień, bardzo Państwu dziękuję - mówił laureat. Wspaniale, że w dzisiejszych, nerwowych czasach,  jest taki festiwal jak ten. Niektórzy twierdzą, że kultura jest jakimś luksusem, zbędnym dodatkiem, a to przecież podstawa. Życzyłbym wszystkim nam, żeby to wydarzenie trwało jak najdłużej i żebyśmy obchodzili kolejne jubileusze - zakończył kompozytor.

Galę zwieńczył wyjątkowy muzyczny projekt. Osobistości, które wystąpiły tego wieczoru na jednej scenie, to ekstraklasa polskiego jazzu, największe gwiazdy tej muzyki w Polsce. W składzie big bandu Swingowych Ekscentryków znaleźli się m.in. Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Grzech Piotrowski, Jacek Namysłowski i Robert Luty.  To była prawdziwa swingowa uczta. Ze sceny popłynęły dźwięki takich standardów jak  Take A Train, I?m Getting Sentimental, Moonlight Serenade, Satin Doll czy tytułowy On the Sunny Side of the Street, które znalazły się na soundtracku filmu Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy w reżyserii Janusza Majewskiego. Big Collective Band pod wodzą Wiesława Pieregorólki zaprezentował bardzo żywiołowe i uwspółcześnione wersje tych hitów. Warto przypomnieć, że autor muzyki do tego filmu, kompozytor i aranżer Wojciech Karolak, za swoją pracę przy tym obrazie uhonorowany został Polską Nagrodą Filmową Orzeł.

Przez siedem festiwalowych dni w Ostrowie muzyka filmowa wiodła prym. Oprócz dwunastu filmów konkursowych oraz obrazów poprzedzających spotkania z gośćmi, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, wzorem lat ubiegłych na festiwalu zaprezentowane zostały także dokumenty muzyczne. Można je było obejrzeć na ostrowskim rynku oraz w kinie Komeda. Również te seanse przyciągnęły sporą widownię. Kinomani zobaczyli takie obrazy jak: Buena Vista Social Club - dokument o zespole kubańskich muzyków autorstwa Wima Wendersa, historię amerykańskiego muzykologa, zafascynowanego muzyką i światem Pigmejów - Uciekinier z Nowego Jorku, emocjonalną opowieść o królowej hipisów Janis: Little Girl Blue oraz poetycki dokument o legendarnym kanadyjskim pieśniarzu i poecie Leonard Cohen.

 Spotkania ze znakomitymi gośćmi ze świata filmu - Agnieszką Holland, Bartłomiejem Topą i Marianem  Dziędzielem relacjonowaliśmy już w poprzednim wydaniu "Faktów Ostrowskich". Podobnie jak w  ubiegłych edycjach, ciekawą propozycją organizatorów były także rozmowy z twórcami pochodzącymi  z naszej okolicy w paśmie zatytułowanym Ostrowianie na planie. Kinomani mogli zobaczyć nagradzany obraz Klezmer w reżyserii Piotra Chrzana, w którym zagrał ostrowianin Szymon Nowak, niezwykle interesujący film przyrodniczy Kraina Tysiąca Bocianów filmowego małżeństwa Artura i Saturniny Homanów oraz obraz zatytułowany Artysta w reżyserii lokalnego twórcy Marcina Biegańskiego, który podczas festiwalu miał swoją premierę. Miłośnicy dziesiątej muzy i melomani mieli też okazję poznać kulisy pracy nad muzyką do filmu Demon podczas spotkania z kompozytorem Marcinem Macukiem. Wcześniej autor współpracował z Marcinem Wroną przy filmach Moja krew oraz Chrzest. Multiinstrumentalista szerokiej publiczności znany jest także z występów w zespołach Hej, Pogodno oraz Snuz. Przed galą finałową festiwalu, efekty swojej tygodniowej pracy pod okiem zawodowych aktorów, zaprezentowali młodzi adepci sztuki aktorskiej biorący udział w warsztatach towarzyszących wydarzeniu. Tajnikami gry aktorskiej, improwizacji oraz dubbingu z uczestnikami dzielili się aktorzy Jarosław Wszędybył i Anna Wojnarowska, aktorka dubbingowa Dominika Sell oraz reżyser i dźwiękowiec Adam Łonicki.

 

Barbara Matuszczak

 

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.