Fakty Ostrowskie TV

Reklama

GOTYCKI ROCK W NAJLEPSZYM WYDANIU

Największa gwiazda naszej gothic-rockowej sceny muzycznej zagrała w Fanaberia Art Club. Na koncert Closterkellera do ostrowskiego klubu przybyły tłumy fanów. Większość z nich stanowili słuchacze, którym muzyka kultowej formacji towarzyszyła przez całą młodość. Podczas tego występu można było znów poczuć atmosferę i wyjątkowy klimat tamtych lat. Publika wspólnie z wokalistką śpiewała refreny i żywo reagowała na swoje ulubione utwory. Gdy tylko zabrzmiały ich pierwsze dźwięki - pod sceną wrzało, a fani nie szczędzili gardeł. Warto przypomnieć, że kapela gościła w Ostrowie po raz trzeci, a pierwszy ich koncert u nas miał miejsce przeszło 20 lat temu.

Na początek zespół pod wodzą Anji Orthodox uraczył słuchaczy kawałkami ze starszych płyt - ze sceny popłynęły dźwięki m. in. Violette z wydanego w 1993 roku albumu Violet, przebojowe Na krawędzi z krążka Graphite oraz Cyan zpłyty o tym samym tytule. Podczas całego występu można było usłyszeć "closterowe" przeboje z większości albumów. Od tych najstarszych do dwóch ostatnich "kolorowych" płyt: Bordeaux (2011) i Aurum (2009) Na koncertowej setliście znalazło się zwłaszcza sporo kompozycji  z tego drugiego. Mroczne, mistyczne i cięższe utwory ze śpiewem w bardzo wysokich rejestrach, melorecytacjami i chorałami (bardzo charakterystycznymi dla tej formacji) zręcznie przeplatane były numerami lekkimi i chwytliwymi, których zespół ma w swoim repertuarze także sporo. Z tej grupy monumentalnych, gotyckich kompozycji zabrzmiały m. in. intrygujący i niepokojący Miraż, wzruszający i niezwykle udramatyzowany utwór Matka (w wersji anglojęzycznej), zaskakujący Patrząc jak toniesz, Graphite i transowy, przepełniony elektroniką Nero. Przeciwwagę dla nich stanowiły szybkie i melodyjne kawałki utrzymane w pop-rockowej konwencji, jednak wciąż w typowym dla tej grupy okołogotyckim klimacie: Ziemia Obiecana, Na krawędzi, To on, znowu następny czy Dwie połowy.

Anja, jak zwykle w świetnej formie - z głębokim, mocnym wokalem oraz charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, naturalnością i otwartością - ujęła ostrowską publiczność. Reszta zespołu także dała z siebie wszystko. Duży entuzjazm wzbudziły zwłaszcza finezyjne gitarowe solówki w wykonaniu Mariusza Kumali, których w trakcie występu było sporo.

Na bis Anja i spółka zagrali jeden ze swoich największych hitów, czyli Władzę. Nie mogło być inaczej. Ten singiel z wydanej w 1996 roku płyty Cyan długo gościł na radiowych i telewizyjnych listach przebojów. Kultowy kawałek wokalistka wykonała razem ze swoim najmłodszym synem - dziewięcioletnim Kubą. Natomiast starszy towarzyszył Anji na scenie w trakcie całego koncertu - dwudziestotrzyletni Adam objął bowiem jakiś czas temu stanowisko perkusisty w zespole. Tradycją w Fanaberii stała się już zbiorowa pamiątkowa fotka artystów z uczestnikami koncertu. Nie inaczej było i tym razem. Jeszcze długo po zakończonym występie liderka i pozostali członkowie kapeli chętnie rozmawiali z fanami i pozowali do wspólnych zdjęć.

Mocne, poruszające, poetyckie teksty, dojrzałe brzmienie, znakomite aranżacje, mroczny image i wyjątkowa barwa głosu charyzmatycznej wokalistki - to wszystko sprawia, że przez ponad 25 lat nieprzerwanej działalności zespół ugruntował swoją pozycję na rodzimej scenie muzycznej i wyróżnia się niepowtarzalnym stylem oraz klimatem kompozycji. Nie opiera się tylko na swojej legendzie, ale wciąż idzie do przodu i zjednuje coraz nowe rzesze fanów i entuzjastów w różnym wieku. I mimo że od lat pozostaje wierny temu stylowi, to wciąż ma także nowe pomysły na kolejne płyty, eksperymentuje, a w swojej muzyce otwarty jest na rozmaite innowacje. Jak zapowiedziała Anja -  z nowym materiałem muzycy wchodzą do studia jesienią tego roku. 

 

Barbara Matuszczak

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.