Fakty Ostrowskie TV

Reklama

KSIĄŻKI "NA ULICE"

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego zainicjowała niedawno kolejną serię wydawniczą. Tym razem dotyczy ona patronów ostrowskich ulic, którzy (choć często znani doskonale z imienia i nazwiska) pozostają w zbiorowej świadomości postaciami niedookreślonymi. Problem to zresztą dość powszechny, że bohaterowie identyfikowani z topografią miast, okazują się odarci z życiorysu i historii, a sprowadzeni zaledwie do poziomu nazwy, którą większość mieszkańców traktuje bezrefleksyjnie. Pomysł cyklu wydaje się zatem bardzo na miejscu i na czasie, jako że patroni (zwłaszcza związani z historią minionego stulecia) to dla wielu po prostu postaci, których nie kojarzy się z konkretnymi wydarzeniami ani określoną działalnością.

Pierwszą pozycją serii jest Tadeusz Jankowski - lekarz, żołnierz, człowiek Grzegorza Juśkiewicza. Co, godne podkreślenia, pamięć o bohaterze książki jest w Ostrowie ciągle żywa, a osoby, które miały okazję z nim współpracować, podkreślają jednym głosem, że to człowiek o wyjątkowych osobistych przymiotach, aktywny na wielu polach i wszędzie w sposób istotny zaznaczający swoją obecność.

Prezentowana biografia skonstruowana jest prosto i przejrzyście. Przytaczane fakty okraszone zostały wspomnieniami samego Jankowskiego oraz bogatym (jak na tak niewielkiej objętości wydawnictwo) materiałem fotograficznym. Zabieg ten sprawił, że bazowa opowieść o człowieku przechodzi co jakiś czas w pierwszoosobową narrację, która nie tylko dopełnia warstwę faktograficzną, ale nade wszystko nadaje wyraźny rys osobowościowy bohaterowi książki.

 Tytuł sugerować może nieco pomnikowy charakter książki. Na szczęście jest to wrażenie zdecydowanie mylne. Tadeusz Jankowski jawi się z niej jako człowiek z wyraźnym dystansem do własnej biografii, odważnych wyborów i często niezłomnej postawy. Daleko mu do patetycznego pamiętnikarstwa lub zaprawionych wielkimi słowami opowieści o heroicznej walce z okupantem i systemem. Dostrzegamy za to kogoś, kto zwyczajnie próbuje stworzyć wokół siebie świat funkcjonujący na przyjaznych i logicznych zasadach. Okazuje się bowiem, że to nie udział w kampanii wrześniowej czy powstaniu warszawskim był tym, co ukształtowało najpełniej osobowość. W obu przypadkach łatwo było o właściwy wybór, gdyż sytuacja zdawała się klarowna, dobro i zło nie miały masek, a człowiek rzadziej miewał moralne dylematy, po której stronie należy się opowiedzieć.  Znacznie trudniej pod tym względem wyglądał wybór drogi i postawy w PRL-u. Nie chodziło bowiem o to, by zostać martwym lub dożywotnio więzionym bohaterem, lecz o autentyczny wpływ na życie i myślenie ludzi, których umysły należało chronić przed zniewoleniem.

Jak podkreśla autor książki, biografia Tadeusza Jankowskiego stanowi swoistą klamrę dla zdarzeń, których finałem był powrót Polski do rodziny państw demokratycznych. Życie żołnierza, lekarza i świadomego obywatela dało mu możliwość czynnego kształtowania wizerunku XX wieku i uczestniczenia w zdarzeniach dla tego okresu przełomowych.

Dla wszystkich miłośników lokalnej historii jest to pozycja ważna i porządkująca życiorys człowieka, którego ciągle wspomina się w Ostrowie z szacunkiem i ogromną życzliwością.

 

Tomasz Gruchot

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.