Fakty Ostrowskie TV

Reklama

MUZYCZNA PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI

Niezwykła pasja do muzyki dawnej, spory talent i umiejętności,  silne czyste głosy,  a do tego dźwięki niecodziennych instrumentów i piękne stroje z epoki - to wszystko można było zobaczyć i usłyszeć w miniony piątek w ostrowskiej synagodze w ramach 38. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum. Przed publicznością zaprezentowali się młodzi artyści z Gdyni: Zespół Muzyki Dawnej Appassionato i Zespół Muzyki Średniowiecznej Erato pod kierownictwem Barbary Czypul.

W pierwszej części koncertu słuchaczy uraczono muzyką mistrzów baroku m. in. Georga Philippa Telemanna i Antonio Vivaldiego. Ze sceny popłynęły dźwięki koncertu skrzypcowego A. Vivaldiego Cztery pory roku. Zima., Sonaty F- dur oraz Sonaty A-dur G. P. Telemanna. Na kilka chwil melomani zanurzyli się w starych polifoniach, dawnych monodiach i barokowych ornamentach. Appassionato to bardzo młody zespół  - swoją działalność rozpoczął w zeszłym roku. Dziewczyny tworzące ten wyjątkowy kwartet są uczennicami Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. Ich muzyczna przygoda rozpoczęła się, gdy miały po kilka lat. Muzykują razem od roku i choć, jak przyznają, każda z nich jest inna,  to posiadają wspólną cechę, jaką jest wrażliwość na piękno dźwięków i miłość do muzyki, którą chcą dzielić się ze słuchaczami. Ich repertuar nie ogranicza się tylko do muzyki dawnej -  jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Grają muzykę klasyczną, filmową, a nawet rozrywkową, prezentując aranżacje wielu przebojów.

 

Zespół Erato zaprezentował utwory instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne - zarówno sakralne, jak i świeckie.  Występ poprzedziła krótka prezentacja nietypowego instrumentarium, które wzbudziło duże zainteresowanie wśród publiczności, zwłaszcza tej najmłodszej. Kastaniety, bębny, szpinet, citola, viola - to tylko niektóre z nich. Grupa Erato działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni. Dzieci i młodzież zapoznają się z muzyką dawną, począwszy od XIII w., zdobywając umiejętność płynnej gry na kopiach dawnych instrumentów takich jak: portatyw, cymbały, organistrum, lira korbowa, tubmaryna, violafidel czy flet.

Gdyńskie zespoły zaprezentowały swój wysoki kunszt, zabierając słuchaczy w muzyczną podróż do przeszłości. Zwieńczeniem koncertu był wspólny występ kwartetu Appassionato i grupy Erato. Podczas tego wypełnionego magicznymi dźwiękami wieczoru można było odczuć, że młodzi artyści czują się w zespole jak w wielkiej muzycznej rodzinie, zarówno na scenie - jak i poza nią.

Należy tutaj zaznaczyć, że obydwie grupy z sukcesami wzięły udział w tegorocznym festiwalu Schola Cantorum, zdobywając Złote Harfy Eola w swoich kategoriach. Zespół Muzyki Dawnej Appassionato w kategorii zespołów instrumentalnych, a Zespół Muzyki Średniowiecznej Erato w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych. Podczas całej imprezy zaprezentowało się prawie dwustu wykonawców. Wystawa prac plastycznych, wykłady, ekspozycja kopii dawnych instrumentów  i przede wszystkim znakomite koncerty w samym Kaliszu, jak i poza nim - to wszystko przygotowano w ramach tegorocznego święta muzyki dawnej.Laureatów 38. odsłony festiwalu wyłoniono w sobotę, 30 stycznia, podczas koncertu galowego w teatrze im W. Bogusławskiego w Kaliszu. Grand Prix trafiło do Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca im. Błogosławionej Matki Zofii Czeskiej Publicznego Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie pod kierownictwem Hanny Malskiej i Justyny Kulczyckiej.

Każdego roku wydarzenie jest doskonałą okazją do konfrontacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w obszarze upowszechniania muzyki dawnej. Ponadto, stanowi nieodłączny elementem rozwoju szkolnego ruchu artystycznego. Warto tutaj podkreślić, że autorami sukcesów młodych artystów są nauczyciele muzyki, dyrygenci i instruktorzy, którzy potrafią zachęcić dzieci i młodzież do muzykowania. Wykonawcy rywalizują o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola w pięciu kategoriach. W ramach tego wydarzenia organizowane są liczne imprezy towarzyszące. W kalendarz festiwalu na stałe wpisał się Konkurs Twórczości Plastycznej Inspirowanej Muzyką Dawną. Wystawa nagrodzonych w konkursie prac plastycznych otwiera coroczną imprezę.

                                                                                                                                              Barbara Matuszczak

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.