Fakty Ostrowskie TV

Reklama

SUBIEKTYWNE PODIUM KULTURY 2015

TYPUJE BARBARA MATUSZCZAK

 1. IV Festiwal Filmowy im. Krzysztofa  Komedy

O ostrowskim wydarzeniu filmowym z roku na rok jest coraz głośniej. Festiwal rozwija się i oferuje coraz ciekawsze propozycje,  przyciągając naprawdę sporą grupę miłośników X muzy. Do Ostrowa zjeżdżają uznani twórcy związani z filmem i muzyką filmową. Przez osiem dni ostrowska publiczność mogła zobaczyć 24 filmy, wziąć udział w warsztatach i spotkaniach z twórcami oraz wysłuchać znakomitych koncertów z występem Włodka Pawlika na czele. Podczas gali finałowej laureat Grammy zaprezentował muzykę filmową, w tym kompozycje Krzysztofa Komedy.

2. Koncert Nowych Sytuacji  w ramach festiwalu  "Wszystko jest poezją"

Muzyczna podróż w czasie, wielkie święto fanów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Pamięć o legendarnej grupie podtrzymują jej byli członkowie, czego efektem jest właśnie  projekt Nowe Sytuacje. Dzięki tej inicjatywie muzyka Republiki zyskuje także wielu nowych fanów i dociera do młodszych odbiorców, udowadniając tym samym, że przejmujące kompozycje i teksty Grzegorza Ciechowskiego elektryzują do dziś. Ostrowska publiczność zgotowała Republikanom i zaproszonym przez nich wokalistom entuzjastyczne przyjęcie.

 3. "Bluesowe Andrzejki" z Dżemem

To był bez wątpienia jeden z najbardziej porywających koncertów tego roku. Zespół z Maciejem Balcarem na czele zafundował swoim fanom niemal trzygodzinną blues rockową ucztę. Rzadko można też zaobserwować tak żywiołowe reakcje publiki, niebywałą energię, szczere emocje oraz naturalną i spontaniczną interakcję z artystami. Obok klasycznych przebojów zespół zaprezentował także utwory z ostatnich płyt, które już na stałe wpisały się w repertuar grupy i przyjmowane były bardzo ciepło. Bisom nie było końca. Koncert na pewno na długo pozostanie w pamięci zarówno słuchaczy, jak i zespołu.

  

TYPUJE TOMASZ  GRUCHOT

1. Ostrowskie Festiwale jako zjawisko zaskakujące stosunkiem jakości do obfitości (OFTEN, Wszystko jest poezją, Jazz w Muzeum, Chopin w barwach jesieni, Mazel Tov, Festiwal Filmowy im. K. Komedy orz Jimiway).

To pewien fenomen, że w mieście stosunkowo niedużym, pojawiają się festiwalowe imprezy na poziomie artystycznym porównywalnym ze znanymi ogólnopolskimi wydarzeniami o podobnym charakterze. Co więcej, ich obszary tematyczne szczęśliwie nie nachodzą na siebie, ale za to przyciągają w przybliżeniu tę samą, coraz liczniejszą publiczność.

2. Rosław Szaybo w Galerii Sztuki Współczesnej, Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski Galerii 33 i Polska Szkoła Plakatu w Galerii PIK.

Spokojne ciche miasto szare potrzebuje sztuki jak powietrza i na szczęście ma okazję chwytać ją sporymi haustami. A choć raz bywa to oddech wyraźnie przyspieszony, a innym razem miarowy i spokojny, to opiekunowie miejscowych galerii dbają, by Ostrów estetycznie się nie zadusił. Liczymy również, że od nowego roku wsparciem dla ich poczynań będzie obecność miejskiego plastyka i może w niedalekiej przyszłości wspólnie unieważnią cytowany wyżej fragment wiersza Wojciecha Bąka.

3. Pisarze z górnej półki na spotkaniach autorskich: Mariusz Urbanek (Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego), Szczepan Twardoch (Biblioteka Publiczna im St. Rowińskiego).

Muzeum Miasta i Biblioteka Publiczna przyzwyczaiły nas do dużych nazwisk ze świata literatury. Trwa między nimi rodzaj niepisanej rywalizacji na ilość i jakość wieczorów autorskich, dzięki czemu niezmiennie utrzymują remis przy wysoko zawieszonej poprzeczce. Twardoch i Urbanek to zdecydowanie najmocniejsze akcenty minionego roku.

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.