Fakty Ostrowskie TV

Reklama

WILHELM FRIEDEMANN BACH - SYN GENIUSZA

         Utwory W. F. Bacha w doskonałym wydaniu zabrzmiały w minioną sobotę w Forum Synagoga podczas koncertu z cyklu Prezydent Miasta Zaprasza.  Występ zatytułowany Syn geniusza był jednym z serii koncertów w ramach Festiwalu Muzyka Dawna - Persona Grata.  Przed publicznością wystąpił zespół Arte dei Suonatori,  najciekawsza i najbardziej utytułowana polska formacja specjalizująca się w wykonywaniu muzyki barokowej i klasycznej, najbardziej rozpoznawalny polski zespół muzyki dawnej na arenie międzynarodowej. Tym razem do udziału muzycy zaprosili wyjątkowego  duńskiego klawesynistę i organistę - Allana Rasmussena. Artystów można było usłyszeć w kameralnej odsłonie, w ich ulubionym repertuarze okresu Sturm Und Drang. Podczas występu zabrali słuchaczy do sensualnego i przepełnionego emocjami świata muzyki Wilhelma Friedemanna Bacha. Interesującego przede wszystkim dlatego, że współistnieją  w nim zarówno elementy nowego stylu galant, jak i odchodzącego już w zapomnienie baroku. 

Syn J. S. Bacha odziedziczył po ojcu muzyczny geniusz, ale jednocześnie potrafił odnaleźć swój własny muzyczny język. Wypełnione kontrastami utwory klawesynowe, pełne niespodzianek sonaty, zaskakujące polonezy, śmiałe i przepełnione radością sinfonie  - to główne elementy stylu najstarszego syna lipskiego kantora. Stylu zachwycającego oryginalnością, świeżością i bogactwem pomysłów.

Ferment, poszukiwania i badanie nowych dróg - takie właśnie zadanie stanęło przed synami J.S. Bacha, z których najstarszy nie bez powodu był przez ojca wskazywany jako jego najbardziej obiecujący dziedzic. Dziś muzyka Wilhelma Friedemanna wciąż zadziwia świeżością i niezwykłą emocjonalnością. Podobnie jak 250 lat temu porusza i bezpośrednio dotyka uczuć słuchacza. Czy sztuka na jakimkolwiek etapie może być bardziej fascynująca?- mówią organizatorzy serii koncertów Muzyka Dawna - Persona Grata.

Oryginalny styl i klimat kompozycji W. F. Bacha wyczarowały dwa klawesyny, dwie altówki i wiolonczela. Koncert rozpoczęła Sonata klawesynowa D-dur, następnie słuchacze zostali uraczeni Duetem g-moll na dwie altówki. W roli głównej znów pojawił się klawesyn - Allan Rasmussen zaprezentował Fantazję a-moll. W dalszej części koncertu publiczność wysłuchała znakomitego duetu na dwa klawesyny oraz polonezów: E-dur i e-moll. Prawdziwą muzyczną ucztę zwieńczyła Sonata triowa B-dur.  

Koncerty kameralne cieszą się dużą popularnością i zawsze gromadzą szerokie grono odbiorców. Wśród publiczności jest duże zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Przeczy to obiegowej opinii, że muzyka kameralna jest za trudna w odbiorze. Na pewno wymaga większego skupienia. Ma jednak tę najważniejszą zaletę - daje słuchaczom niesamowite wrażenie niebywale bliskiego obcowania ze sztuką.

 

                                                                                                     Barbara Matuszczak

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.