Fakty Ostrowskie TV

Reklama

PLASTYCZNE SZWADRONY ANNY WIKŁO (czyli inwazja młodych adeptów sztuki w Galerii PIK)

Wszyscy natchnieni romantycznymi porywami rewolucjoniści marzą zwykle o przewrocie, który raz na zawsze zmieni oblicze rzeczywistości zgodnie z utopijną ideą przyświecającą rebelii. W większości przypadków, na szczęście, wszystko kończy się na mrzonkach lub też rewolucja szybko pożera własne dzieci i rozdział się zamyka.

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w momencie, gdy nie mamy do czynienia ze spontanicznym zrywem, a przemyślanym, metodycznym działaniem - gdy ewentualna rebelia poprzedzona jest latami ćwiczeń i żelaznej dyscypliny. Dlatego też przewroty częściej udają się w sztuce, a ich efekt jest tym trwalszy, im staranniejsze i bardziej kreatywne bywa bazowe szkolenie.

Ta dość zgrzebna militarno-rewolucyjna analogia znajduje swoje uzasadnienie w próbie opisu zjawiska zilustrowanego na aktualnej wystawie w Ostrowskim Centrum Kultury. Swe prace prezentują podopieczni ostrowskiej plastyczki, Anny Wikło. Jak łatwo odgadnąć, młodzi artyści imponują nie tylko liczebnością (choć rzeczywiście skład osobowy może onieśmielać), ale także mnogością technik i twórczą dyscypliną. Nie to wszakże stanowi o wyjątkowości ekspozycji.

Między wizją a warsztatem

Przyjęło się sądzić, że  pracownie plastyczne działające przy ośrodkach kultury to miejsca, w których kształci się podstawowe umiejętności, a kolejne wystawy to nic innego jak prezentacja postępów i rozwoju warsztatu. Oczekujemy zatem raczej działań odtwórczych niż efektów zindywidualizowanej kreatywności, gdyż ta czeka zwykle na pełne wykształcenie się wspomnianych umiejętności.

Koncepcja pracy Anny Wikło zdaje się od początku łamać ten oswojony schemat. Na plan pierwszy wysuwa się twórcza świadomość młodych ludzi, silnie uzewnętrzniona potrzeba wyrażenia indywidualnych emocji i prywatnej wrażliwości estetycznej. Oczywistym wydaje się w tej sytuacji fakt, że szlifowanie warsztatu ma konkretny, a nie jedynie oczekiwany lub domniemany cel ? gdy ekspresja jest już naznaczona treścią, zdobywanie technicznych umiejętności staje się naturalną potrzebą i niemal organicznym procesem.

Jest ilość i jest jakoś(ć)

Cokolwiek chciałoby się zarzucić wystawie, to bezwzględnie jednego nie sposób jej odmówić ? jest wolna od kardynalnego grzechu wielu podobnych ekspozycji, czyli od przytłaczającej nijakości. Bez względu na poziom zaprezentowanego warsztatu praktycznie o każdej z prac możemy powiedzieć, że jest ?jakaś?, że jej autor pozostawia na niej nie tylko sygnaturę, ale również, a może przede wszystkim, wyraźne piętno kształtującej się osobowości, swój ślad tyleż artystyczny co mentalny. Taka postawa daje nadzieję, że wychowankowie pracowni Ostrowskiego Centrum Kultury nie będą w przyszłości trawić czasu na twórczość fasadową, na wytwory pozbawione autorskiego rysu i emocjonalno-intelektualnego zaplecza. 

Szwadrony

Ostrowskie środowisko plastyków jest, jak wiemy, bardzo kreatywne i bogate w indywidualności, o których co jakiś czas robi się głośno przy okazji kolejnych wystaw lub projektów. Nie znajdziemy za to żadnej silnie scementowanej ideowo, programowo i artystycznie grupy, która jeśli nie zmieniłaby oblicza ostrowskiej sztuki, to przynajmniej solidnie je przemodelowała. Obserwując działania Anny Wikło i bez reszty oddanych jej podopiecznych, można zaryzykować przypuszczenie, że stan ten nie potrwa długo. Być może nawet w tym momencie podświadomość podpowiada przyszłym artystom, że odnowią estetyczne oblicze tej ziemi. Zgromadzonych w czterech pracowniach (lecz pod jedną komendą) zasobów ludzkich i twórczych nie sposób bowiem dziś już zignorować. Plastyczny pucz wisi w powietrzu.

Swe prace na wystawie zaprezentowali:

Natalia Michalak, Zuzanna Kaźmierczak, Agata Kaźmierczak, Agata Wolf, Inga Olkiewicz, Zuzanna Zębska, Nikola Kałużna, Maksymilian Gabrysiak-Dzielicki, Miłosz Stachurski, Gabriela Stachurska, Aleksandra Netter, Marta Mirota ( z grupy Artystyczny Wehikuł); 

Maksymilian Kiczka, Aleks Jankowski, Konrad Banasiak, Adam Półtorak, Filip Krzywda, Oliwia Płonka, Zuzanna Tomaszewska, Lena Dąbrówka, Sara Tanaś, Lena  Pacyna, Zofia Grzybowska, Nadia Urbańska (z grupy Sztuka w budowie 1);

Adam Szukalski, Nikodem Szukalski, Hubert Kubzdyl, Łukasz Szymanowski, Maja Maryniaczyk, Aleksandra Zając, Chealsea Borkowska, Katarzyna Kania, Weronika Janicka, Angelika Janicka, Anna Banasiak, Wiktoria Jaśkowiak (z grupy Sztuka w budowie 2);

Dominika Cielma, Dominika Gunzer, Greta Stremlau, Amelia Woźniak, Klaudia Kordys, Magdalena Jakubczyk, Katarzyna Wczesna, Katarzyna Łukasiewicz, Eliza Mentel (z grupy ArtRepublika).

Tomasz Gruchot

 

 

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.