Fakty Ostrowskie TV

Reklama

DZIECIĘCA LITERATURA W AKCJI

 

Jedna z najpopularniejszych autorek piszących dla najmłodszych, Joanna Krzyżanek była 12. maja gościem dzieci z oddziałów przedszkolnych w Radłowie i Jaskółkach.  Kto zetknął się już z dorobkiem pisarki i jej okołoliteracką aktywnością, wie, iż mamy do czynienia z osobą, dla której literatura jest zaledwie jednym z narzędzi uruchamiających dziecięca kreatywność i wyobraźnię. Bohaterowie jej książek prowadzą młodych czytelników przez świat, który nagle staje się zrozumiały i plastyczny, bowiem wyposaża w narzędzia do kształtowania rzeczywistości według indywidualnych wyobrażeń.To trudna do przecenienia wartość utworów Joanny Krzyżanek - każdemu dają podobne instrumenty, ale nie narzucają z góry instrukcji ich zastosowania. W ten sposób rodzi się szansa, że dziecko odkryje intuicyjnie lub przez przypadek takie możliwości, jakich nie przewidziały nawet intencje autorki.

Z eksplozją rzeczonej kreatywności mieliśmy również do czynienia podczas spotkania w Radłowie. Pisarka objawiła się tam jako performerka, która bez reszty zawładnęła dziecięcą widownią i skierowała nagromadzoną w maluchach energię na twórcze działania, które ze zwykłych, codziennych czynności budowały niezwykłą przygodę i kolorowy teatr wyobraźni.

Reakcje okazały się tak entuzjastyczne, że niemal natychmiast sala wypełniła się twórczością i projektami, które nawet ze zwykłego posiłku czyniły wydarzenie mające szansę wpłynąć bezpośrednio na sposób postrzegania świata przez dzieci.

Joanna Krzyżanek od dawna przełamuje stereotyp spotkań autorskich. W jej wydaniu to doskonała i mądrze ukierunkowana zabawa, która przemyca (podobnie jak firmowane przez pisarkę książki) konkretną wiedzę i kształci praktyczne umiejętności pozwalające się zdobytą wiedzą posłużyć. Pisanie dla dzieci to w tym wypadku tylko element składowy twórczego spotkania oraz inspirującej przygody. Mimo, że zdjęcia, jak zapewniają organizatorki, nie oddają nawet ułamka tej atmosfery, jaka zagościła w szkolnych murach owego pamiętnego dnia, to jednak mimo wszystko zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Doroty Mieszkalskiej i Barbary Lipowicz.

 TG


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.