Fakty Ostrowskie TV

Reklama

TYDZIEŃ BEZ ZABAWEK I DZIEŃ ZE SZTUKĄ

Idea, choć - jak twierdzi Daria August, szefowa przedszkola - zainspirowana pomysłem sprawdzonym już wcześniej w Bawarii, w Ostrowie zaistniała po raz pierwszy. Podczas tygodnia bez zabawek dzieci nie tylko znalazły się przearanżowanej przestrzeni, która wcześniej wydawała się rozpoznana i bezpieczna. Przede wszystkim musiały w sposób dla siebie atrakcyjny zorganizować czas, którego nagle wyraźnie przybyło.

Opiekunki podkreślały, że brak tradycyjnych maskotek, lalek, pojazdów czy klocków spowodował niepohamowaną eksplozję kreatywności małych podopiecznych, którzy w krótkim czasie wyposażyli przedszkole w wykonane z materiałów odpadowych zupełnie nowe zabawki. Okazało się, że kartony, pojemniki po jogurtach, butelki, gazety, wstążki, piórka, materiały tekstylne, plastikowe kubeczki, rolki po papierze toaletowym to cenny budulec, któremu granice stawia jedynie wyobraźnia.

Punktem centralnym było spotkanie dzieci z z dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej, Cezarym Janiszewskim oraz znaną ostrowską artystką, Barbarą Zabłocką. Oboje, uczestnicząc w zajęciach, wskazywali na twórczy charakter przedsięwzięcia, uwrażliwienie estetyczne, intuicyjne poznawanie technik i materiałów jakimi posługuje się również "dorosła" sztuka oraz mimowolne budzenie wewnętrznej potrzeby tworzenia, zagospodarowywania świata wg indywidualnie uznanych reguł. Nie bez znaczenia są tu, rzecz jasna, wszelkie elementy związane z rozwijaniem umiejętności społecznych oraz psychomotorycznych, zdolności koncentracji, a także z kształtowaniem nawyków ekologicznych.

Warto przypomnieć, że w przedszkolu Smerfiki gościliśmy już po raz drugi (wcześniej były to warsztaty bajkowe prowadzone przez dziewczęta z grupy projektowej Pokoloruj duszę książką). W obu przypadkach widać było aż nadto wyraźnie, że dzieci bawią się tam nie tylko dobrze, ale również mądrze i kreatywnie. Co jednak najważniejsze z punktu widzenia gości, to twórcza postawa wobec świata, która jest warunkiem koniecznym, by wkroczyć w przestrzeń sztuki, a jednocześnie bezpiecznie brnąć przez codzienność.

TG


 

 

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.