Fakty Ostrowskie TV

Reklama

Amazi Perebi. Wystawa prac Anny Marii Kramm i Anny Mielniczyk

W minionych tygodniach w Galerii 33 swoje prace na wspólnej wystawie prezentowały dwie wrocławskie artystki - Anna Maria Kramm i Anna Mielniczyk.  Ekspozycję zatytułowaną Amazi Perebi zainaugurowano w sobotę 20 lutego.

 

 

 

 

Amazi Perebi w języku gruzińskim oznacza "piękne kolory". Tytuł ten jest na tyle ładnie brzmiący, że może stanowić pewną formę zaciekawienia dla odbiorów. Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce we Wrocławiu. Wspólnie zabierałyśmy się do tego projektu od dwóch lat. Rzadko kiedy jest tak, że można po prostu razem z drugim malarzem wejść w komunikację, dialog, w którym znajduje się również nić porozumienia, a nawet jakiś rodzaj wsparcia w pracy twórczej. W tej naszej relacji, znajomości, przyjaźni pojawił się ten element i jego owocem jest właśnie ta wystawa. W międzyczasie powstały już nowe prace. Oczywiście nie udało nam się pokazać tutaj wszystkich, bo też nie o to chodzi. Dzisiaj dzielimy się z Państwem swoimi nowymi fragmentami tej całości - mówiły podczas wernisażu autorki prac.

Do spotkania się z kolorem zainspirowało mnie malarstwo Piotra Potworowskiego. Uważał on, że najważniejszym i prawdopodobnie jedynym zadaniem, jakie malarz ma przed sobą jest znajdowanie form dla tych fragmentów rzeczywistości, które jest on w stanie zobaczyć swoimi szeroko otwartymi oczyma. Widzenie rzeczywistości jest dla mnie również bardzo ważne, staram się ją zauważać - także tę wewnętrzną.  Tę, która wynika ze stanów emocjonalnych, gdy różne bodźce z zewnątrz wpływają i działają na nas. W moim malarstwie nie ma form, które są iluzją rzeczywistości, ale jest kolor i jest on zauważalny. Tak jak uważał Rudolf Arnheim - akt spostrzegania jest nieodłącznie związany z myśleniem i odczuwaniem, a to co spostrzegamy - również przeżywamy. Kolor stanowi tu dla nas otwarcie na własną przestrzeń wewnętrzną i daje też szansę na własną interpretację, co jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala łączyć to, co aktualnie odczuwalne z tym, czego doświadczaliśmy w przeszłości. Przeżywanie kolorów otwiera nas na własną interpretację i otwiera naszą własną wewnętrzną przestrzeń  - wyjaśniała Anna Mielniczyk. Zapraszam Państwa do tego, byście weszli w otwarty proces przeżywania obrazów .

Zamysłem moim jest, aby kontynuować zagadnienie koloru tak długo jak się da i na ile będę w stanie odszukiwać dla siebie coś ważnego w tym malarstwie. Po kilku miesiącach, które dzielą mnie od pierwszych prac Amazi Perebi niewiele więcej jest w tych obrazach. Niewiele więcej to jednak już zbyt wiele, gdy myślę o koncepcji obrazu, który z założenia obrazem nie jest. Czym więc są moje obiekty? Są kolorem, a dokładniej jego emanacją. Wiedza, która bada kolor na wiele sposobów tłumaczy jego fenomen. Bada jego fizyczne właściwości jako widma światła widzianego lub leży u podstaw średniowiecznej heraldyki ? ma on wtedy za zadanie wykazywać, wyróżniać, zaznaczać, ale wiadomo też, że poznanie natury barwy oraz jej postrzeganie nie idzie w parze z kulturowym kodem semiotycznym. Znaczenie, które nadajemy kolorom istnieje dlatego, że najczęściej istnieją one w określonym kontekście - jak choćby kolor czerwony, który inną barwą jest w antyku, inną w malarstwie flamandzkim, a jeszcze inną we współczesnej abstrakcji. Chciałabym, aby ten kod historii kultury wpisał się również w moją czerwień. Chciałabym, aby wpisały się również inne kolory - również te, które nie są jeszcze dzisiaj namalowane. Doświadczenie pracy z kolorem jest niezwykle cenne. Uważność, odwaga, decyzja, świadomość - to tylko niektóre cechy, które praca z kolorem rozwinęła we mnie do dzisiaj.  -  przyznała Anna Maria Kramm.

Anna Maria Kramm mieszka i pracuje we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w dyscyplinie artystycznej malarstwo. Zatrudniona jest na stanowisku profesora ASP w Katedrze Rysunku. Zrealizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i w Europie. Oprócz tego projektuje i realizuje dekoratorskie projekty architektoniczne oraz współtworzy projekty lodowe do Ice Camp w Kaprun w Austrii. Organizuje także sympozja i warsztaty artystyczne. Autorka kilku publikacji o zjawiskach w sztuce współczesnej oraz wykładów o malarstwie.

Anna Mielniczyk związana jest z Wrocławiem, gdzie mieszka i pracuje. Dyplom z malarstwa uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Aleksandra Dymitrowicza. Jest członkiem wrocławskiego oddziału ZPAP. Na swoim koncie ma 8 wystaw indywidualnych oraz 9 wystaw zbiorowych - w tym pokonkursowych. Choć malarstwo nie stanowiło dla niej głównego nurtu działalności zawodowej, to od zawsze było dla niej ważną formą twórczej aktywności.

 

BM

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.