Fakty Ostrowskie TV

Reklama

FILMOZOFIA NA FESTIWALU (kolejny wykład OTN)

Ostrowskie Towarzystwo Naukowe ma tym razem do zaproponowania swoiste dopełnienie trwającego od 04. czerwca festiwalu Grand Prix Komeda - Muzyka Polskiego Filmu. Odkąd bowiem X muza umocniła się na swej autonomicznej pozycji w świecie sztuki, również filmoznawstwo zdobywa coraz odleglejsze przyczółki, nieustannie poszerzając obszar swych dociekań. Poszukiwania wiodą przy tej okazji także na tereny innych dziedzin wiedzy, które chętnie użyczają swych narzędzi w próbie dogłębnego poznania i precyzyjnego zdefiniowania coraz bardziej złożonego zjawiska, jakim współcześnie jest film. Od dziesięcioleci obserwujemy jego flirt z psychologią, socjologią i filozofią. Jednak, jak sugeruje dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak (której wykładu będziemy mieli okazję wysłuchać w Forum Synagoga), pojawiła się dziś coraz silniejsza potrzeba wyodrębnienia i usystematyzowania wszystkiego, co rozgrywa się na styku filmoznawstwa i wspomnianych wyżej gałęzi nauki. Innymi słowy, potrzeba nam nowych, samodzielnych dyscyplin, gotowych do zmierzenia się z konkretnym wysoce wyspecjalizowanym zakresem badań. Jedną z takowych propozycji ma być filmozofia, której prelegentka poświeci swoje wystąpienie.

Filozofia filmu już na wstępie rodzi cały szereg pytań, które zwykle towarzyszą definiowaniu ciągle jeszcze walczącej o swą autonomię dyscypliny naukowej. Dlatego też wykład będzie miał w dużym stopniu charakter wprowadzenia do podstawowych dla tej materii zagadnień oraz uzasadnienia celowości powołania do życia nowego odgałęzienia humanistyki.

Wykład zatytułowany Czy filmozofia jest nową szansą dla filmu i filozofii? rozpocznie się 10 czerwca o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

 TG

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.