Fakty Ostrowskie TV

Reklama

GOŚCIE FESTIWALU

Agnieszka Holland - polska reżyserka trzykrotnie nominowana do Oscara. Jest autorką, która odnosi sukcesy nie tylko artystyczne, ale i komercyjne. Nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej przyniosły jej obrazy: Gorzkie żniwa, Europa, Europa i W ciemności. Absolwentka szkoły filmowej FAMU w Pradze. Jej debiutem reżyserskim byli Aktorzy prowincjonalni (1980) (nagroda FIPRESCI na festiwalu w Cannes). Inne ważne filmy reżyserki to Gorączka (1981), adaptacja powieści Andrzeja Struga i Dzieje jednego pocisku (nominacja do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie).

 W ostatnim czasie wyreżyserowała odcinki bijącego rekordy popularności serialu House of Cards. Reżyserka gościła już na ostrowskim festiwalu w 2013 r. Podczas tegorocznej edycji spotka się z ostrowską publicznością w niedzielę, 5 czerwca, o godz. 19:00 w OCK. Rozmowa odbędzie się po projekcji filmu Droga do mistrzostwa w reż. Bartosza Konopki (godz. 18:00, OCK). Reżyserka objęła opiekę nad  scenariuszem filmu i jest także jedną z bohaterek tej produkcji. Opowiada on o pięciu wyjątkowych osobowościach, które reprezentują różne dziedziny sztuki: film, muzykę oraz sztuki wizualne. Obok Holland na ekranie zobaczymy także Rafała Olbińskiego, Korę, Tomasza Stańko i Janusza Gajosa.

 

Janusz Majewski - jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych. Doceniany zarówno przez widownię, jak i krytyków filmowych. Jego najważniejsze i najbardziej popularne filmy to: Zazdrość i medycyna, Zaklęte rewiry, Sprawa Gorgonowej, C.K. Dezerterzy czy najnowszy i wielokrotnienagradzany Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Jest też autorem seriali telewizyjnych Królowa Bona, Siedlisko, cieszących się wielką popularnością wśród widzów. Za swoje filmy otrzymał dziesiątki nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. w Gdańsku i Gdyni, w Krakowie, Vancouver, Cork, Montrealu, Edynburgu, Mannheim, Chicago w Panamie. W tym roku laureat Platynowych Lwów za całokształt twórczości na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Spotkanie z reżyserem odbędzie się w piątek 10 czerwca po prezentacji jego najnowszego filmu Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. (godz. 17:00, OCK).

 

Marian Dziędziel - znakomity charakterystyczny aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST, którą ukończył w 1969 roku. W swoim dorobku ma wiele drugoplanowych, ale zapadających w pamięć ról. W ostatnich latach znany przede wszystkim z owocnej współpracy z Wojciechem Smarzowskim. Obsypany nagrodami za główną rolę w filmie Wesele tego reżysera. Za tę brawurową kreację otrzymał m. in. Orła oraz nagrodę na FPFF w Gdyni za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską. Angażowany do wielu rodzimych produkcji. Zagrał w takich głośnych tytułach jak m. in.: Komornik, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Wino truskawkowe, Zero, Dom Zły, Kret, Supermarket, Drogówka. Ostatnią jego wielokrotnie nagradzaną rolą był występ w filmie  Moje córki krowy w reżyserii Kingi Dębskiej. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć ten film oraz  drugi najnowszy obraz z udziałem aktora - Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Dziędziel spotka się z publicznością w poniedziałek 6 czerwca po projekcji pierwszego z nich. (godz. 17:00, OCK).

 

Bartłomiej Topa - ceniony aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Zadebiutował świetną rolą w dramacie więziennym Zakład w reżyserii Teresy Kotlarczyk. Znany m.in. ze znakomitych kreacji w nagradzanych filmach Wojciecha Smarzowskiego: Wesele, Dom zły, Drogówka. Laureat Grand Prix Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV Dwa Teatry w Sopocie za rolę młodego psychiatry Majera w spektaklu Kuracja. Ostatnio na dużym ekranie widzowie mogli oglądać go w takich głośnych produkcjach jak: Mój Biegun, Obietnica, Karbala, Obce NieboPodczas tegorocznego festiwalu będzie można zobaczyć aż trzy filmy z udziałem tego aktora (Kebab i horoskop, Karbala i Obce niebo). Spotkanie z Bartłomiejem Topą odbędzie się w sobotę 4 czerwca po projekcji pierwszego z wymienionych obrazów (godz. 18:00, OCK).

 

Marcin Macuk - kompozytor, wokalista, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Przez siedem lat był klawiszowcem w zespole Pogodno. Pierwszy basista zespołu Hey, następnie członek zespołu The Days. Jego płyta Razem nagrana z zespołem Snuz otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii najlepszy album rap/hip-hop. Skomponował wiele utworów dla Katarzyny Nosowskiej. Współpracował też z Moniką Brodką, Abradabem. Otrzymał Fryderyka za produkcję płyty Hey MTV Unplugged. Odpowiada za kompozycje i produkcję nowego albumu Kory. Napisał muzykę do filmów Marcina Wrony Chrzest, Moja krew, DemonTwórca spotka się z publicznością w czwartek 9 czerwca po projekcji filmu Demon. (godz. 18:00, OCK).

 

 

Paweł Sztompke - doświadczony dziennikarz i recenzent muzyczny, związany z Programem I Polskiego Radia. Jego specjalnością muzyczną, radiową jest przede wszystkim muzyka filmowa. Z wykształcenia muzykolog, od 1977 r. dziennikarz radiowy. W latach 1986-1996 pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej III Programu Polskiego Radia, w 1996 r. przeszedł do I Programu, gdzie do 2006 i ponownie od 2015 pełni funkcję kierownika redakcji muzycznej. Obecnie jest gospodarzem Muzycznej Jedynki i Muzyki Nocą. Dziennikarz poprowadzi uroczystą galę rozpoczęcia oraz zakończenia ostrowskiego festiwalu.

 

 

 

BM

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.