Fakty Ostrowskie TV

Reklama

"KLEZMER" - NARESZCIE W OSTROWIE

Powstały w ubiegłym roku film Piotra Chrzana ma już za sobą liczne nagrody, wyróżnienia i prestiżowe projekcje. Istniał nawet plan, aby pokazać go w Ostrowie przy okazji ostatniego festiwalu Mazel Tov, ale wówczas reżyser i aktorzy krążyli między Warszawą a Wenecją, jako że obraz dopiero rozpoczynał swą kinową wędrówkę po Polsce i świecie. Z uwagi na tematykę świetnie wpisałby się, rzecz jasna, w program odbywającej się w Forum Synagoga imprezy, ale istniał też drugi powód, dla którego tak bardzo chciano pokazać go w naszym kinie. W jedną z głównych ról wcielił się bowiem ostrowianin, Szymon Nowak, którego całkiem niedawno gościliśmy również jako jurora Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych.

 

Klezmer wpisuje się w nurt filmów rozrachunkowych, dotyczących trudnych relacji polsko-żydowskich gdzieś na głębokiej prowincji. Nie ma tu jednak mowy o hollywoodzkiej metodzie wykorzystującej niewygodne sekrety historii dla stworzenia sensacyjnej fabuły. Chrzan nie próbował stworzyć nowej wersji Pokłosia, które stawiało na skrajną wyrazistość i hiperbolizację - przeciwnie, skupia się na tych zachowaniach i reakcjach, które niepostrzeżenie budują psychologiczny portret bohaterów i socjologiczny wizerunek mikrospołeczności. Dzięki takim zabiegom Klezmer wydaje się wolny od stereotypowego postrzegania problemu przez pryzmat narodowości czy religii, pokazuje dramat spotkania człowieka z człowiekiem i stawia pytanie, czy jest tam jeszcze w ogóle miejsce na człowieczeństwo.

Debiutanckie dzieło Piotra Chrzana bardzo dobrze przyjęto na międzynarodowych pokazach i festiwalach. Oprócz wspomnianej już Wenecji obraz pokazano również w Izraelu, Indiach, a nawet w Chinach. W Polsce podbił publiczność i jurorów Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, gdzie zdobył większość najważniejszych laurów. To przede wszystkim GRAND PRIX "Kamera Dawida" za najlepszy film, ale również nagrody w kategoriach: najlepsza aktorka (dla Doroty Kuduk), najlepszy scenariusz (dla Piotra Chrzana) oraz najlepsza muzyka i dźwięk (dla Franciszka Kozłowskiego).

Jeszcze "ciepłym", bo tegorocznym sukcesem Klezmera jest główna nagroda 13. edycji międzynarodowego NEISSE FILM FESTIVAL (Nyskiego Festiwalu Filmowego), czyli "ZŁOTE RYBY".

W Ostrowie film zostanie wyświetlony w ramach 5. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Projekcja rozpocznie się 8. czerwca o godz. 18.00, a po filmie organizatorzy zapraszają na spotkanie z Szymonem Nowakiem, który z tej okazji zagości ponownie w swym rodzinnym mieście.

W kolejnym numerze "Faktów Ostrowskich" znajdzie się również rozmowa z aktorem.

 Gorąco rekomendujemy Klezmera, podobnie jak cały festiwal.

 TG

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.