Fakty Ostrowskie TV

Reklama

WERNISAŻE W GALERII 33

Dwie nowe wystawy zostaną otwarte już dziś w Galerii 33. O godzinie 17:00 rozpocznie się wernisaż ekspozycji Lilianny Lilu Lazarskiej zatytułowanej Rysunkowo. Pół godziny później na sąsiednim piętrze będzie można obejrzeć wystawę Trzy miejsca, prezentującą prace Natalii Wegner.

Lilu Lazarska  -  urodziła się w 1962 roku w Małomicach.  Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz studia w PWSSP w Poznaniu (1986-1991) w pracowniach Piotra C. Kowalskiego i Andrzeja Leśnika. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1992 roku. Zajmuje się malarstwem i grafiką.

Jak przyznaje artystka - najlepiej czuje się w świecie czarno-białym, w którym napięcie jest zawsze jednoznaczne. Wiadomo wówczas, jaką iść drogą. Z kolorem już tak nie jest. Dlatego też autorka niezmiennie lubi grafikę. O swoich starszych pracach mówi, że mają w sobie świat niepokoju tworzenia jako powód powstawania. Późniejsze natomiast są już historią opowiadaną: o życiu, kwiatach i wszystkim, co z pozoru wydaje się być banalne i oczywiste. W swojej twórczości wierna jest narracyjnie postaciom takim jak: człowiek, anioł, kot. Charakterystyczna dla jej prac jest dekoratywność i wielka dbałość o szczegół.

 

Natalia Wegner - urodzona w 1974 roku w Poznaniu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Studia na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1994-1999. W 1998 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1999 r. obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. W latach 1999-2014 pracowała w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis jako asystentka w pracowniach rysunku i malarstwa prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego. Od 2003 r. pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie jest adiunktem w XII Pracowni Rysunku prof. Ireneusza Domagały. W 2011 roku obroniła pracę doktorską pt. Nokturny. Zajmuje się malarstwem na papierze.

Prace artystki to papierowe kolaże, w których pozornie skończonych formach, odbywa się nieustanny ruch. Układy kompozycyjne realizują zarówno potrzebę porządkowania, jak i dekonstrukcji rzeczywistości. Fragmenty wchodzą w dialog, tworzą dysonans i uzupełniają się kolorystycznie. Mamy tutaj do czynienia z geometrycznymi formami takimi jak: prostokąt, kwadrat, krzyż grecki, koło i owal. Warsztat artystki jest bardzo różnorodny: pastele olejne (dawniej), farby akrylowe, temperowe, emulsja do ścian, klej, nożyk, nożyce, szpachle, tektury, krepa, karton, kolorowy brystol, tkanina. W pracach z 2014 roku najwięcej jest takich kolorów jak: czerwień, błękit, biel i czerń, przy czym występują często obok siebie i to w mocnych kontrastach. Najnowsze kolaże ukazują już pewne wyciszenie - wiele jest rozbieleń i barwnych szarości.

 

BM

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.