Fakty Ostrowskie TV

Reklama

EDYTA GEPPERT JUŻ DZIŚ W OCK

Określana jest często jako pierwsza dama polskiej piosenki literackiej i mistrzyni tworzenia nastroju. Ceniona przez krytyków i uwielbiana przez publiczność. Edyta Geppert  - bo o niej mowa - wystąpi dziś na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. Recital artystki rozpocznie się o godzinie 19:00.

Edyta Geppert jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina (ukończyła Wydział Piosenki). Jej kariera rozpoczęła się w 1984 rok, kiedy to  otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Po niedługim czasie przyszły kolejne sukcesy i liczne laury; artystka m. in. wygrała Międzynarodowy Festiwal Piosenki na Malcie i w Bratysławie, otrzymała dwa Wiktory dla najciekawszej osobowości TV i jeszcze dwukrotnie - Grand Prix Festiwalu w Opolu (1986 i 1995 rok). Jest jedyną polską piosenkarką, która zdobyła aż czterokrotne Grand Prix na tym festiwalu. W swojej dyskografii ma 13 albumów: Edyta Geppert - recital live z Teatru STU (1986), Och, życie kocham cię nad życie (1986), Historie prawdziwe (1991), Follow The Call (1992), Śpiewajmy (1994), Pytania do księżyca (1997), Pamiętnik, czyli kocham cię życie (1998), Debiut... (1999), Wierzę piosence (2002), Moje Królestwo (2006), Śpiewam życie /Edyta Geppert i Kroke/ (2006), Nic nie muszę (2008), Święta z bajki (2011).

Trwały sukces zapewniły jej przede wszystkim  wielka osobowość sceniczna i znakomity kunszt interpretatorski. Liczne utwory z jej repertuaru wytrzymały próbę czasu i od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Na scenie w mgnieniu oka potrafi zmieniać swoje oblicze, umiejętnie budując kontrastowe nastroje. Niezwykle utalentowana i wszechstronna - znakomicie radzi sobie zarówno w utworach dramatycznych i refleksyjnych, jak i w kabaretowym, żartobliwym repertuarze.  W interpretacji nastrojowych i lirycznych piosenek nie ma sobie równych. Śpiewa teksty takich znakomitych autorów jak: Agnieszka Osiecka, Magda Czapińska, Jacek Cygan, Marek Dagnan, Jerzy Ficowski, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, Andrzej Poniedzielski, Jan Kazimierz Siwek. Wśród kompozytorów piosenek, które ma swoim repertuarze wystarczy wymienić choćby Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego i Andrzeja Rybińskiego.

Nie lubi, gdy mówi się o niej wokalistka. Unika też klasyfikowania swojego repertuaru jako "poezji śpiewanej". Woli stwierdzenie, że  po prostu śpiewa piosenki, a najbardziej odpowiada jej zapomniana już definicja francuskich encyklopedystów: Piosenka - rodzaj wiersza, krótkiego, do którego dodaje się muzykę, aby był śpiewany przy okazjach towarzyskich, a nawet samemu, jeśli się chce oddalić znudzenie, jeśli się jest bogatym lub lżej znosić nędzę, jeśli się jest biednym. O tematyce wykonywanych utworów mówi tak: Najchętniej śpiewam, jak pięknie to ujął Icyk Mager, "o tym, co sercu jest bliskie i drogie".

Piosenkarka słynie z tego, że swój repertuar buduje z wielką starannością i precyzją. To profesjonalistka w każdym calu, a każdy jej recital jest bardzo przemyślany i wyreżyserowany z wielką dokładnością. Klimat, jaki potrafi stworzyć na scenie porównać można do dramatycznych sztuk teatralnych. W trakcie recitali artystka wykonuje utwory pochodzące z wszystkich płyt, swoje największe przeboje, jak również utwory nigdy niewydane.

Podczas dzisiejszego recitalu piosenkarce towarzyszyć będą: Piotr Matuszczyk - na fortepianie i Jerzy Szarecki - na trąbce. Koncert odbędzie się według scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.

 

BM

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.