Fakty Ostrowskie TV

Reklama

IZRAEL NA STYKU KULTUR

Pod takim hasłem jutrzejszego wieczoru w pubie Mała Scena OCK odbędzie się majowa odsłona cyklu "Śladami Ostrowskich Globtroterów" organizowanego przez  Montownię Kreatywną. Przewodnikiem w podróży do Izraela - miejsca, gdzie stykają się różne religie, obyczaje oraz myśli społeczne, będzie Adam Forycki. Globtroter przybliży niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe tego fascynującego kraju, jego burzliwą historię, najważniejsze miejsca oraz najciekawsze zabytki. Razem z nim wyruszymy w podróż śladami Narodu Żydowskiego i postaramy się poszukać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące odmienności, wzajemnych uprzedzeń i stereotypów.

Wielka historia, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz pełna kontrastów codzienność czyni tę krainę bardzo interesującą dla podróżników i turystów. Niemal na każdym kroku można tutaj odnaleźć  ślady związane z dziejami naszej cywilizacji. To także Ziemia Święta - cel wielu pielgrzymek wiernych i  biblijne miejsca-symbole, które na stałe zapisały się w kulturze chrześcijańskiej takie jak: Jerozolima - miasto trzech religii (które od stuleci wpływało na kształtowanie się kraju), Nazaret, Kana Galilejska oraz Betlejem.

 - Zapraszam do Izraela, pięknej Jerozolimy i na spływ Jordanem. Zobaczymy północ i południe kraju, Morze Martwe, Jezioro Galilejskie, ale też wyruszymy w podróż śladami Narodu Żydowskiego, który przez stulecia został doświadczony i w dalszym ciągu jest jak żaden inny w historii. Skąd się bierze ta niechęć czy wręcz nienawiść? Skąd te uprzedzenia? Wiele z nich jest całkowicie irracjonalnych a część wynika z niewiedzy. Bardzo często bazujemy na tym, co nam powiedziano czy nauczono w szkole lub przekazano przez media, a co gorsze - na stereotypach. Jednak by zrozumieć to, co na przestrzeni wieków działo się z narodem wybranym potrzebna jest nam pogłębiona wiedza. Otwarty umysł i kontakt z ludźmi, którzy na co dzień mieszkają na ziemi przez Żydów nazywanej "Obiecaną" a przez chrześcijan "Świętą" - mówi Adam Forycki.

Podróżnicze spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:00. 

BM

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.