Fakty Ostrowskie TV

Reklama

W MDK NA CZUŁYCH STRUNACH

Doroczny Przegląd Twórczości Okołogitarowej pod nazwą "Gitarownia" odbędzie się już za tydzień w Młodzieżowym Domu Kultury.

Wydarzenie ma na celu przede wszystkim propagowanie twórczości młodych ludzi zakochanych w muzyce - zwłaszcza gitarowej. Głównym punktem programu jest zawsze konkurs. Jak co roku, na scenie zaprezentują się wykonawcy w różnym wieku, z Ostrowa i okolic, grający różnorodną muzykę. Zabrzmią dźwięki od rocka, bluesa po pop i country. W przeglądzie mogą wziąć udział zarówno zespoły, duety, jak i soliści. Każdy ma 20 minut na to, by pokazać się z jak najlepszej strony i przedstawić repertuar zawierający utwory autorskie bądź covery w wybranym przez siebie stylu muzycznym. Jak podkreślają organizatorzy - istotnym i jedynym warunkiem uczestnictwa jest obecność gitary (najlepiej w charakterze "składnika" instrumentarium). Do tego, tradycyjnie już, koncerty laureatów z poprzednich lat i występ gwiazdy przeglądu.

Imprezę rozpocznie w czwartek otwarcie wystawy zatytułowanej 10 lat Gitarowni. Kolejnym punktem programu będą już muzyczne doznania, których dostarczą publiczności Paula Pływaczyk&Mariusz Łęcki oraz laureat ubiegłorocznej edycji przeglądu, zespół Haiku. Paula Pływaczyk to gitarzystka, wokalistka, aranżerka i kompozytorka. Komponuje własne utwory oraz pisze teksty - głównie w języku angielskim. Mariusz Łęcki - gitarzysta, pianista i aranżer, pomysłodawca i twórca "Gitarowni". Choć ten duet funkcjonuje razem od niedawna, to za każdym razem jest bardzo ciepło odbierany przez publiczność.  

Kaliska kapela Haiku gra muzykę eksperymentalną, a ich styl wyróżnia krystaliczny i wysoki głos na tle syntetycznych brzmień klawiszy z dodatkiem przesterowanych, osnutych pogłosami gitar oraz bardzo wyrazista sekcja rytmiczna. Formację tworzą: Sara Jarczewska - wokal, Marcel Kraszkiewicz - instrumenty klawiszowe, Łukasz Mazurowski - bas, Jakub Mikołajczyk - perkusja, Krzysztof Goliasz - gitara, Patryk Skorupski - gitara.

Drugi dzień imprezy wypełnią przede wszystkim przesłuchania zakwalifikowanych zespołów, które potrwają na scenie MDK od godziny 15:00 do 20:45. Zwieńczy go natomiast mocne uderzenie - koncert laureata "Gitarowni" 2015, grupy Overstep. Muzycy tworzący tę formację przyznają, że ich stylistyka nawiązuje do nowoczesnych odmian metalu, w której utwory mają być połączeniem różnych jego typów. Kapela stawia na ciężkie, energiczne i żywiołowe kompozycje.

Gwiazdą całego przeglądu będzie thrash metalowy Wolf Spider (Wilczy Pająk), który na "mdkowskiej" scenie wystąpi  w sobotę o godzinie 20:00. Ta uznana w kręgu polskich fanów metalu grupa powstała w 1985 roku w Poznaniu, na gruzach formacji Czarna Wdowa. Reaktywowała się w roku 2011. Grają techniczny thrash metal, a wyróżnia ich przede wszystkim dbałość o kompozycyjne detale, tendencja do łamania rytmu oraz rozbudowane linie melodyczne. Obecny skład: Piotr "Mańkover" Mańkowski - gitara, Mariusz "Maryś" Przybylski - gitara basowa, Beata Polak - perkusja, Maciej "Rocker" Wróblewski - wokal, Przemysław Marciniak - gitara.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. 

 

BM

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.