Fakty Ostrowskie TV

Reklama

NIE TYLKO WYSTAWA

Interesująco zapowiada się najbliższa ekspozycja w Galerii 33, której wernisaż odbędzie się już dziś o godz. 17:33. Swoją podróżniczo-edukacyjną, interaktywną wystawę zaprezentuje Marta Kuroszczyk, edukator globalny, projektant usług, globtroterka, uczestniczka programu GLEN - Global Education Network of Young Europeans, autorka projektu Połączenia.

W styczniu Marta była bohaterką pierwszej w tym roku odsłony cyklu Śladami Ostrowskich Globtroterów, podczas której opowiadała o swojej wyprawie do Tanzanii. We wschodniej Afryce spędziła trzy miesiące w ramach wolontariatu - prowadziła szkolenia z marketingu połączone z warsztatami dla kilkudziesięciu kobiet. To właśnie tej podróży i temu doświadczeniu w dużej mierze będzie poświęcona także wystawa Połączenia. Drogi prowadzące do ludzi.

- Jestem projektantem usług i to, co szczególnie mnie interesuje w aspekcie tej wystawy to projektowanie doświadczeń. Moje zadanie projektowe, jakie sobie postawiłam to: jak oddać bardzo ulotne i osobiste doświadczenia, emocje, momenty, które przeżywałam podczas pobytu w Tanzanii oraz w tym szczególnym momencie podróży, gdzie nieustannie coś odkrywałam, gubiłam się i znajdywałam, działałam, aby czegoś doświadczyć, gdzieś dotrzeć. Podróże mają też to do siebie, że są nieprzewidywalne, zmienne, dzieją się rzeczy, których nie planowaliśmy i nieustannie musimy być na tyle elastyczni, aby się do nich dostosować. Realizacja tego zadania nastąpi poprzez odkrywanie świata niewidzialnego w pierwszym momencie, który stanowi 80% wystawy. Za pomocą smartphonów z funkcją skanowania kodów QR zwiedzający będą mieli możliwość odkrywania ukrytego tam materiału: zdjęciowego, filmowego i nagrania audio. - mówi Marta Kuroszczyk.

Drugi element wystawy stanowi zawartość merytoryczna. Jak podkreśla autorka - ekspozycję można podzielić właśnie na dwie warstwy - pierwsza to podróż i doświadczenie z Tanzanii, druga - to warstwa edukacyjna, która porusza konkretne zagadnienia edukacji globalnej. Dla tej części będą opracowane zadania edukacyjne.

- Jako że wystawa jest dedykowana młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, ten aspekt edukacyjny jest tutaj bardzo ważny. Dla nich pierwsza warstwa ma być pretekstem do rozmów i zainteresowania tematyką. Dla dorosłych zwiedzających pewnie bardziej istotna będzie warstwa pierwsza, ale może przy okazji także przeczytają daną sekcję edukacyjną, obejrzą  zawarty tam materiał filmowy i być może skłoni ich to  do jakichś refleksji - wyjaśnia autorka. - Kolejnym istotnym aspektem wystawy jest styk człowiek-technologia, czyli ja i mój smartphone. To jest obszar, którym mocno teraz się interesuję, bo dziś telefon staje się częścią naszej tożsamości, jej przedłużeniem. Chciałabym doprowadzić do takiego momentu w wystawie, gdzie osoby będą odkrywały ją razem, jednakże na końcu tej podróży każda z nich będzie miała inne doświadczenie, coś innego zeskanuje, coś innego obejrzy, inne zagadnienie ją zainteresuje. W ten sposób chcę pokazać, że nie ma jednej historii, bo pomimo jednego miejsca, każdy będzie miał inne przeżycie, inne doświadczenie. - dodaje M. Kuroszczyk.

 Jak przyznaje autorka - systemy, połączenia i współzależności interesowały ją od zawsze. Nie potrafi działać, gdy nie widzi większego obrazu, pewnej całości. Po pracy w nieruchomościach i siedmiu latach działania na rynku deweloperskim zdecydowała się na projektowanie usług. Jeszcze podczas studiów na Uniwersytecie SWPS pracowała jako lider zespołu nad projektem dla Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obecnie skoncentrowana jest na projekcie edukacyjnym Połączenia, którego celem jest edukacja globalna. Jego główne obszary to unikalne doświadczenia uczestników, charakterystyka i wartości świata materialnego i niematerialnego, znaczenie i wykorzystanie nowych technologii jako narzędzi, za pomocą których możliwe jest realizowanie osobistych doświadczeń, dialog w grupie rówieśniczej oraz wymiana międzypokoleniowa i międzykulturowa.

 

BM

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.