Fakty Ostrowskie TV

Reklama

ANGELIKA KUŹNIAK ZNÓW WSKRZESZA

W scenerii niedawno otwartej wystawy Anioły i Diabły w tradycyjnej rzeźbie ludowej pojawi się autorka książki, Stryjeńska Diabli nadali, czyli Angelika Kuźniak. I choć to zwykły zbieg okoliczności niezamierzone powinowactwo tytułów, okaże się, iż tematyczne podobieństwo jest tu znacznie większe niż można by z pozoru sądzić. Różnica zasadnicza polegać będzie wszakże na tym, że ludowość przemiesza się tym razem z elitarnością; choć z dużym dystansem i wyraźnym przymrużeniem oka.

Autorki nie trzeba, jak się zdaje, specjalnie przedstawiać. Po pierwsze dlatego, że to ostatnio na rynku księgarskim ?gorące nazwisko?, a po drugie, Muzeum Miasta gościło ją całkiem niedawno, gdy promowała swą poprzednią książkę Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk. Warto wszakże dodać słów kilka o bohaterce nowej biografii Agnieszki Kuźniak, bo choć swego czasu była artystką znaną i docenianą, dziś świadomi jej dokonań są już tylko znawcy i miłośnicy sztuki.

Artystka zafascynowana była szeroko pojętą kulturą ludową, ale jednocześnie nie miało to wiele wspólnego z ludomanią przełomu XIX i XX wieku. Przez swoje obrazy, rysunki czy freski poszukiwała wewnętrznej, podskórnej i pierwotnej siły nadającej witalność prostym formom bytowania. Przyglądała się śladom przedchrześcijańskich religii, obrzędom i form kultu, a przy tym garściami korzystała z dorobku najważniejszych i najwybitniejszych twórców, począwszy od Wyspiańskiego, a skończywszy na Witkacym. Najwyraźniej wszakże swe piętno na pracach Stryjeńskiej odcisnął styl art deco. Stąd częste porównania (zwłaszcza gdy mowa o malarstwie) z dorobkiem o siedem lat młodszej Tamary Łempickiej

W biografiach Angeliki Kuźniak postaci odradzają się z całą swą żywotnością, z bogactwem codziennych, drobnych zdarzeń, które zdzierają z człowieka gorset encyklopedycznego życiorysu. Niewątpliwie także Zofia Stryjeńska otrzymała swoje drugie życie, spopularyzowane również na falach eteru (jako że książka czytana była w odcinkach w radiowej Trójce).

Ostrowskie spotkanie rozpocznie się w sobotę 23 kwietnia o godz. 17. Wstęp wolny. 

 

TG

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.