Fakty Ostrowskie TV

Reklama

MIĘDZY LUDOWYM NIEBEM I PIEKŁEM W RATUSZU

Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprasza tym razem na wystawę, której w zasadzie nie trzeba chyba specjalnie reklamować. W europejskiej tradycji utrwaliły się bowiem tak bardzo wyraziste i charakterystyczne wizerunki związane z postaciami zamieszkującymi zaświaty, że ich popularność ma charakter permanentny. Obrazy i rzeźby diabłów czy aniołów otaczają nas zewsząd, a powszechność ta sprawia, iż zadomowiły się już na wszystkich poziomach obcowania człowieka z kulturą.

Tym razem przyjrzymy się im przez pryzmat tradycyjnej rzeźby ludowej, która od wieków nie tylko towarzyszy obrzędom, ale stanowi również istotny ślad antropologiczny, znak rozpoznawczy danej mikrospołeczności. Nie sposób zresztą pominąć faktu, że ludowa twórczość jest też niewyczerpanym źródłem inspiracji dla profesjonalnych artystów, a motywy folklorystyczne to w ogóle istotny komponent współczesnej sztuki.

Eksponaty pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, a otwarcie wystawy nastąpi 08 kwietnia o godz. 18.00 w głównej sali ekspozycyjnej Muzeum Miasta. 

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.