Fakty Ostrowskie TV

Reklama

LEGENDA POLSKIEGO METALU W FANABERII

Po prawie trzydziestu latach KAT wraca do swojej debiutanckiej płyty 666 - czyli jednego z najbardziej wpływowych albumów w historii polskiego metalu, okrzykniętego absolutnym klasykiem tego gatunku. Pod koniec lutego zespół wyruszył w trasę koncertową 666/2016, promującą wydaną w zeszłym roku płytę, będącą odświeżoną wersją debiutanckiego krążka z 1986 roku. To właśnie z tego albumu pochodzą kawałki, które już na stałe zapisały się w historii rodzimego metalu i zyskały uwielbienie fanów: Wyrocznia, Czarne Zastępy, Noce Szatana, Czas Zemsty, 666. Warto podkreślić, że przez ostatnie lata płyta nie była dostępna w oficjalnej sprzedaży. Dwa lata temu Roman Kostrzewski i jego koledzy z zespołu zdecydowali się na ponowne nagranie kultowego krążka, któremu nadali odświeżone, klarowne i bardziej współczesne brzmienie. Byli członkowie KATA z wieloletnim wokalistą na czele powracają do muzycznej przeszłości.  W ramach tegorocznej trasy zespół odwiedzi blisko 20 polskich miast. W ostrowskiej Fanaberii zagrają już w przyszłą sobotę. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

Na scenie zaistnieli przeszło 35 lat temu. Ich zasługi dla rodzimego  heavy i thrash metalu są nieoceniane. Obok TSA i Turbo należą do tzw. Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu. Jako jedyny polski zespół występowali z największymi, światowymi gwiazdami rocka i ciężkiego grania. Mają na swoim koncie koncerty z takimi muzycznymi gigantami jak Metallica, Motörhead, Overkill, Pretty Maids, Running Wild czy Helloween. W roku 2003 podczas Mystic Festival we Wrocławiu zagrali przed  legendarną brytyjską grupą Iron Maiden.

Zespół został założony w 1979 roku przez gitarzystę Piotra Luczyka i perkusistę Ireneusza Lotha. Po dwóch latach do grupy dołączył wokalista - Roman Kostrzewski. Na początku w muzyce KATA słychać było inspiracje brytyjskim heavy metalem, ale dość szybko brzmienie formacji ukształtowało się w kierunku thrashu, przywołującego na myśl wczesne utwory Metalliki. Grupa wypracowała oryginalny i rozpoznawalny styl, na który złożyły się przede wszystkim specyficzne teksty i charakterystyczny, osobliwy sposób śpiewania Kostrzewskiego, nowatorskie brzmienie oraz widowiskowe (jak na ówczesne czasy) koncerty.  W 1984 roku wydali swój debiutancki singiel  zatytułowany Ostatni tabor/ Noce Szatana.  W tym też roku KAT został laureatem festiwalu w Jarocinie i wyruszył w ogólnopolską trasę koncertową z zespołem Hanoi Rocks.  Dwa lata później wydana została debiutancka  płyta Metal and Hell,  w tym samym roku ukazała się też jej polskojęzyczna wersja zatytułowana 666.

W wyniku rozłamu w formacji w 2004 roku wieloletni wokalista i autor tekstów oraz byli członkowie postanowili założyć własny zespół KAT & Roman Kostrzewski. Wśród fanów zespół założony po rozłamie został uznany za jedynego spadkobiercę i kontynuatora dokonań powstałej w 1979 roku grupy. W 2011 roku wydali płytę Biało-czarna, trzy lata później krążek zatytułowany Buk-akustycznie, a po roku, wspomnianą już, nową wersję kultowej płyty 666. Przy okazji tych wydawnictw, odbywali trasy koncertowe po całej Polsce, spotykając się ze świetnym przyjęciem i akceptacją fanów.

 

BM

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.