Fakty Ostrowskie TV

Reklama

GRAFIKA SNÓW I RZECZYWISTOŚCI

Wystawa pod takim tytułem zostanie otwarta dziś w Galerii Sztuki Współczesnej. Swoje prace zaprezentuje czeski artysta Pavel Hlavatý. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 19:00 przy ul. Królowej Jadwigi 10.

Pavel Hlavatý to uznany malarz, grafik i popularyzator sztuki czeskiej, a także historyk sztuki i filozof. Jest autorem ponad 700 exlibrisów, prac graficznych i plakatów. W początkowym okresie swojej działalności uprawiał malarstwo, grafikę, karykaturę i humor rysunkowy. Od 1977 roku zajął się wyłącznie grafiką (głównie akwaforta i sucha igła).

Za swoją twórczość otrzymał ponad 50 międzynarodowych nagród. Miał ponad 100 indywidualnych wystaw na całym świecie, m.in.: w Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Francji, Japonii, Kanadzie, Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Włoszech. W 1991 roku wraz z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na "Paryskim salonie". Wielkim uznaniem dla jego dorobku artystycznego było zaproszenie do zespołu eksperckiego przygotowującego oprawę graficzną Olimpiady w Barcelonie w 1992 roku. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracuje z czasopismami poświęconymi sztuce. Ma jedną z największych kolekcji dzieł europejskiego symbolizmu. W wielu krajach Europy występuje z prelekcjami o czeskiej grafice. Jest także kustoszem praskiej kolekcji grafiki DRIF.

Za udział w wystawie Protest-rysunki 68, skierowanej przeciwko panującemu reżimowi i interwencji zbrojnej państw Układu Warszawskiego w Czechach został uwięziony i skazany na izolację artystyczną jako człowiek Praskiej Wiosny - z zakazem prowadzenia wykładów, wydawania, publikowania i organizowania wystaw. Dzięki pomocy poznanych w Polsce plastyków, znalazł możliwość wystawienia swoich prac, uczestniczenia w międzynarodowych sympozjach czy zasiadania w jury międzynarodowych konkursów. Liczne pobyty artysty w Polsce znalazły odzwierciedlenie w tematach wielu jego grafik (Chopin, Jan Paweł II, motywy zaczerpnięte z architektury odwiedzonych miast). Dopiero po Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku mógł wrócić do oficjalnego życia i obiegu artystycznego. 

 

BM

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.