Fakty Ostrowskie TV

Reklama

ROCKOWY WEEKEND

Pod znakiem mocnych, rockowych brzmień upłynie w Ostrowie drugi weekend kwietnia. Wszystko za sprawą 29. edycji Przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo, który odbędzie się tradycyjnie w Ostrowskim Centrum Kultury.  Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Ania Rusowicz oraz zespół Luxtorpeda. Ostrowskie święto rocka zainauguruje w czwartek, 7 kwietnia, koncert zespołu Nolya z Nordhausen w Fanaberia Art Club.

Drugiego dnia przeglądu organizatorzy zapraszają na muzyczne spotkanie z utalentowaną wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów - Anią Rusowicz. Z artystką będzie można się spotkać także podczas warsztatów wokalnych w piątek i w sobotę. W programie  - wykłady, część praktyczna oraz konsultacje indywidualne. W piątkowy wieczór Ania zagra koncert na Dużej Scenie OCK. Podczas występu towarzyszyć jej będzie zespół w składzie: gitara - Kuba Galiński, bas - Michał "Burza" Burzymowski, bębny - Hubert Gasiul.

Początkowo nie wiązała swojej przyszłości z muzyką. Muzyczną przygodę zaczęła w zespole Desire, potem była rockowa formacja IKA. Doskonale przyjęty występ na festiwalu w Opolu okazał się dla niej momentem przełomowym. W październiku 2011 roku ukazała się solowa płyta Ani zatytułowana Mój big-bit, która zawierała przeboje mamy wokalistki - Ady Rusowicz w nowych aranżacjach, ale w połowie stanowiła również jej autorskie dzieło. Za ten album artystka zebrała aż cztery Fryderyki.

Umiejętnie nawiązuje do klasyki gatunku, a w swojej twórczości garściami czerpie z muzyki lat 60. i 70. Brzmieniom tym nadaje nowoczesny koloryt, przetwarzając na swój sposób muzyczną tradycję. Całość brzmi niezwykle interesująco i świeżo. Wpisuje się tym samym w trendy i style prezentujące  niebanalne i nowatorskie podejście do muzyki vintage. Choć bliski jej jest zwłaszcza polski bigbit, to na następnej swojej płycie (Genesis,2013) pokazała szeroki wachlarz zainteresowań i inspiracji muzycznych, prezentując tym razem utwory sięgające do estetyki psychodelicznego blues-rocka.

Przed koncertem Ani Rusowicz na Małej Scenie będzie można usłyszeć laureata ubiegłorocznej edycji - poznański zespół Omni modo.

Przegląd zwieńczy bardzo mocny rockowy akcent, czyli występ formacji Luxtorpeda. Koncert odbędzie się o godz. 20:00, po ogłoszeniu werdyktu i występie tegorocznego laureata przeglądu. Ten poznański zespół to obecnie jedna z najpopularniejszych w Polsce kapel prezentujących punkowo-rockowe i hard-rockowe brzmienia, wciąż zyskująca coraz szersze grono odbiorców. W swoim zróżnicowanym repertuarze mają zarówno kawałki proste i chwytliwe, jak i technicznie ciekawe, świetne aranżacje. Od tematyki luźnej  - po mądre, refleksyjne, życiowe teksty. A wszystko to podane w solidnym, hard rockowym klimacie.  Formacja powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Freidricha, grającego wcześniej w takich zespołach jak: Acid Drinkers, Turbo, Flap Jack, 2Tm2,3, Arka Noego, KNŻ.  Do składu dołączyli wkrótce: gitarzysta Robert Drążek, basista Krzysztof Kmiecik oraz perkusista Tomasz Krzyżaniak. Cztery lata temu z zespołem rozpoczął współpracę wokalista Przemysław Frencel, znany z duetu 52 Dębiec.

Debiutancki album formacji miał swoją premierę w maju 2011 roku. Szerszej publiczności dali się poznać podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz 17. edycji Przystanku Woodstock 2011. W tym czasie singiel Autystyczny znalazł się na pierwszych miejscach wielu list przebojów. Pisma "Metal Hammer" i "Teraz Rock" uznały grupę za najlepszy zespół roku. Debiutancki krążek przyniósł zespołowi także Fryderyka w kategorii Najlepsza Płyta Roku.

Rok po spektakularnym debiucie do słuchaczy trafił drugi album pt. Robaki, który również okazał się dużym sukcesem, zdobywając status złotej płyty. Na swoim koncie mają występy na największych imprezach muzycznych, u boku takich gwiazd jak Slayer, Metallica, Motorhead czy Limp Bizkit. Dwa lata temu zaprezentowali słuchaczom swój trzeci studyjny krążek, pt. A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki, który promował świetnie przyjęty singiel Mambałaga.

Po tak mocnej i energetycznej dawce solidnego rocka organizatorzy zapraszają jeszcze na Małą Scenę, gdzie zagrają The Natural Born Chillers. Ostrowska formacja znana jest już dobrze fanom alternatywnego rocka. W swoich kompozycjach muzycy w oryginalny sposób łączą elektroniczne i rockowe brzmienia.

Wszyscy Śpiewamy na Rockowo to jeden z najstarszych w Polsce przeglądów dla zespołów grających różne odmiany muzyki rockowej. Dla młodych wykonawców to przede wszystkim świetna okazja do sprawdzenia własnych możliwości, podniesienia umiejętności oraz zaprezentowania się na wielkiej scenie przed publicznością i z profesjonalną oprawą. Przegląd jest dwuetapowy. Pierwszy to kwalifikacje nadesłanych przez zespoły materiałów, drugi etap to przesłuchania na żywo. Stałymi punktami programu imprezy są warsztaty prowadzone przez znakomitych muzyków oraz koncerty zaproszonych gwiazd. Co roku przeglądowi towarzyszy także wydanie płyty z nagraniami najlepszych zespołów.

W składzie jury 29. Przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo znaleźli się: Andrzej Dąbrowski (autor audycji MADE IN POLAND w Radiu Centrum Kalisz) - przewodniczący, Mariusz Czelny (Osterdam Records), Marek Kurzawa (Prestige MJM), Roman Lechowicz (Big Cyc, Czarno-Czarni), Artur Obalski (Studio Play), Jarosław Wardawy (Gazeta Ostrowska, Strefa Kultury) i przedstawiciel zespołu Omni mOdO (Laureat WŚnR 2015).

 

 BM

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.