Fakty Ostrowskie TV

Reklama

MAZEL TOV - SUPLEMENT WYDAWNICZY

Wskazywaliśmy już na łamach "Faktów Ostrowskich", że zainteresowanie, jakim cieszy się na naszym terenie historia mniejszości żydowskiej, sprawia, iż nie borykamy się w Ostrowie z antysemickimi ekscesami i ksenofobiczną mową nienawiści. Stan ten niewątpliwie umacniają wszelkie wydarzenia i działania o charakterze naukowym, których częstotliwość wyraźnie wzrosła, odkąd w ostrowskiej synagodze znalazł swą siedzibę Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski (firmowany przez Uniwersytet Wrocławski).

To głównie za sprawą dyrektora wspomnianego ośrodka, dra Krzysztofa Morty (tutaj również w funkcji redaktora) otrzymujemy kolejną już pozycję do bogatej kolekcji judaiców wydanych ostatnio w naszym mieście. Tym razem w tomie pt. Lokalna społeczność żydowska autorzy przyglądają się owym mikrośrodowiskom funkcjonującym do czasów Holocaustu na obszarze całej Polski, z perspektywy różnych, rozsianych po kraju miast, dzięki czemu historia ostrowskich Żydów wpisuje się w znacznie szerszy kontekst społeczny i kulturowy.

 Książka jest pokłosiem konferencji naukowych odbywających się w ramach festiwalu Mazel Tov, o którym swego czasu rozpisywaliśmy się dość szeroko. Wśród autorów znajdziemy m. in. zaprzyjaźnionego z Ostrowem prof. Romana Dziergwę oraz znanego regionalistę i badacza dziejów żydowskiej społeczności w naszym mieście, Jarosława Biernaczyka.

Promocja książki będzie miała miejsce 24. lutego o godz. 18.00 w Forum Synagoga, a spotkanie uwieńczy koncert pieśni i piosenek żydowskich w wykonaniu znanych ostrowskich muzyków.

TG

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.