Fakty Ostrowskie TV

Reklama

JAMAJSKIE BRZMIENIA NA PIASKACH

Już dziś w Ostrowie startuje 16. Festiwal Reggae na Piaskach. Pierwszego dnia imprezy młode polskie zespoły reggae zmierzą się w dziesiątej odsłonie Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka. Festiwalowa sobota to już z kolei koncerty pierwszoligowych artystów gatunku. Nad Zalewem Piaski-Szczygliczka usłyszymy zagraniczne i rodzime gwiazdy reggae takie jak: New Kingston, Mesajah, Erol Organs, Cała Góra Barwinków oraz Junior Stress. Cały festiwal rozpocznie występ laureata konkursu.

Doroczny Konkurs Młodych Talentów dedykowany jest nowym, młodym wykonawcom polskiego reggae. Uczestnicy zostają wybrani na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Laureata wybiera publiczność. W tym roku zaprezentują się cztery zespoły: Mistah Lego, Kompanija Reggae Sound, Sari Sska Band, Wolni Ludzie. Zmagania młodych muzyków zwieńczy koncert laureata poprzedniej edycji - formacji Baobab. Początek konkursu o godzinie 18:00. Warto zaznaczyć, że to właśnie na ostrowskim wydarzeniu debiutowały takie gwiazdy jamajskich brzmień, jak między innymi  Bethel, Raggafaya, Starguardmuffinczy Kamil Bednarek.

Zupełną nowością będzie mikrofonowy "pojedynek nawijaczy" - czyli pierwszy Piaski Clash. Uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności i zmierzą się w improwizowanej melodeklamacji. Całość będzie przygotowana na wzór tradycyjnych jamajskich imprez tego typu. Zwycięzcę wybierze publiczność. Piaski Clash poprowadzi Junior Stress, selektorem będzie Kuba 1200. Po pojedynku "nawijaczy" odbędzie się koncert  pierwszego z nich.

Junior Stress - łączy jamajskie klimaty reggae i dancehall z polskimi tekstami. Zaczynał od hip hopu, do którego z czasem dołączyło także reggae i raggamuffin. Jego wszechstronne umiejętności doceniają zarówno artyści sceny reggae i hip hop. Współpracował m. in. z Eastwest Rockers, Mariką, Grubsonem oraz Hemp Gru.

Cała Góra Barwników - ich specjalnością jest kolorowy mix ska, reggae i rocksteady. Styl CGB charakteryzuje rozbudowana sekcja dęta i wyraziste melodie. Na Piaskach zagrają już po raz trzeci. Bez wątpienia jedna z najważniejszych formacji rodzimej sceny ska/reggae.

Errol Organs - reprezentant tradycyjnego, jamajskiego brzmienia powraca do Ostrowa, by uraczyć fanów klasycznym roots reggae prosto z Jamajki. Jego charakterystyczny głos i sposób śpiewania przywodzi na myśl samego Boba Marley'a.

Mesajah - uzdolniony wokalista, kompozytor i autor tekstów. Umiejętnie wychodzi poza ramy gatunków, czerpie z przeróżnych form, a jego twórczość charakteryzuje wielka przebojowość i moc. Artysta reggae, który odnosi także komercyjne sukcesy. Nowa jakość na polskiej scenie muzycznej. Po raz pierwszy na ostrowskim festiwalu.

New Kingston - muzyczna rodzina, którą tworzy trzech śpiewających i grających na różnych instrumentach braci oraz ojciec - grający na basie. Korzystają z bogactwa wpływów i inspiracji innych gatunków. Ze względu na jamajskie pochodzenie - reggae mają we krwi. Po raz pierwszy w Polsce. 

Jak co roku, na fanów jamajskich rytmów czeka bogata gastronomia i liczne atrakcje, m. in. turniej siatkówki plażowej. Tradycyjnie, dla przyjezdnych festiwalowiczów przygotowano pole namiotowe, które czynne będzie od czwartku do niedzieli.

 

 

 

 

BM

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.