Fakty Ostrowskie TV

Reklama

LATO Z BIBLIOTEKĄ

Tradycyjny Turniej Szachowy o Grand Prix Biblioteki i Puchar Dyrektora, bajkowy konkurs, spotkania z ciekawymi gośćmi, dyskusyjny klub książki, interesujące warsztaty, zajęcia oraz atrakcyjne gry i zabawy -  to tylko niektóre z wakacyjnych propozycji, jakie przygotowała dla dzieci i młodzieży w lipcu i sierpniu ostrowska Biblioteka.

W miniony czwartek najmłodsi mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich i warsztatach plastycznych o kulinarnej tematyce, które poprowadziła autorka i ilustratorka książek dla dzieci, krytyk sztuki Eliza Piotrowska. Pisarka współpracuje także z czasopismami dla najmłodszych. Jest autorką polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny literatury dla dzieci i historii sztuki oraz laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i projektów edukacyjnych. Zajęcia zatytułowane Przepis na dobre rogale według Elizy Piotrowskiej odbyły się w filii nr 3 oraz w filii nr 7 dla dzieci i młodzieży.

Przez cały lipiec i sierpień w filii nr 3 (Szpital) prowadzona będzie akcja czytania małym pacjentom w ramach projektu Cała Polska czyta dzieciom. Wspólną lekturę zaplanowano w wakacyjne środy w godzinach 14:30 - 15:30. W programie łącznie pięć spotkań. Akcja zainaugurowana zostanie 13 lipca, natomiast ostatnie zajęcia w ramach głośnego czytania odbędą się w środę 10 sierpnia. Ale to nie koniec atrakcji dla najmłodszych pacjentów. Dla dzieci przygotowano także przedstawienie teatralne oraz warsztaty plastyczne pod hasłem Moja ulubiona postać bajkowa. Spektakl zatytułowany Magiczna księga wwykonaniu Teatru Fantazja oraz bajkowe zajęcia odbędą się we wtorek 9 sierpnia o godzinie 12:00.  Przedstawienie zostanie wystawione tego samego dnia również w filii dla dzieci i młodzieży. Po spektaklu także tam najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych. Początek o godzinie 10:00.  Gry i zabawy muzyczne - to kolejna z propozycji filii nr 7. We wtorek 19 lipca dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach animacyjnych z postaciami bajkowymi, prowadzonych przez Happy Kids Party. Zabawa odbędzie się w godzinach przedpołudniowych (10:00 do 12:00). Zatańcz z książką w rytmie zumby - to kolejna odsłona gier i zabaw muzycznych w tej filii,  którą zaplanowano na wtorek 23 sierpnia. W ramach zajęć również głośne czytanie, konkursy literackie i zabawy z chustą animacyjną.

Warsztaty plastyczne, gry komputerowe i gry planszowe - to już letnie propozycje filii nr 1 przy ulicy Batorego 2. Tam spotkania odbywać się będą przez trzy środy sierpnia (10.08, 17.08, 24.08) w godzinach od 11:00 do 13:00.

Do wakacyjnych rozmów o książce zaprasza młodych czytelników filia nr 2 przy ulicy Wrocławskiej 22. Spotkania z serii Dyskusyjny Klub Książki odbywać się będą tam zarówno w lipcu, jak i sierpniu. Ponadto Biblioteka zachęca także do wzięcia udziału w innej ciekawej  akcji -  Czytelniku, zaproponuj książkę. Letnie spotkania z literaturą francuską w cyklu zatytułowanym Aktualności i ciekawostki z Francji - to z kolei wakacyjna oferta  filii nr 6 przy ulicy Komuny Paryskiej 14.

Tradycyjnie już w okresie wakacyjnym ogłoszony zostaje biblioteczny konkurs Opowiedz mi bajkę, adresowany do uczniów szkół podstawowych. Zadaniem uczestników jest samodzielne napisanie oraz zilustrowanie bajki. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy od I-III i IV-VI.  Utwory można nadsyłać do 12 października, a rozwiązanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 26 października (środa) o godz. 14:30 w czytelni Biblioteki Głównej. Prace konkursowe z imieniem, nazwiskiem, wiekiem, klasą, adresem szkoły i miejscem zamieszkania oraz telefonem kontaktowym, z dopiskiem BAJKA należy dostarczyć na adres: Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2 lub przesłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Jedną z nagród w konkursie będzie publikacja wyróżnionych utworów w wydawnictwie Biblioteki.

Kolejnym, nieodłącznym punktem bibliotecznego wakacyjnego rozkładu jazdy jest Turniej Szachowy organizowany w filii nr 2 przy ulicy Wrocławskiej 22. Zawody rozgrywane będą w lipcowe środy (6.07, 13.07, 20.07 i 27.07) w czytelni w godzinach od 13:30 do 15:30. Turniej rozegrany zostanie systemem szwajcarskim (6 rund), a do klasyfikacji końcowej Grand Prix zalicza się trzy najlepsze wyniki z poszczególnych turniejów. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w rozgrywkach muszą potwierdzić swoje uczestnictwo w dniu zawodów w godz. 13:00 - 13:20. Wtedy też nastąpi ustalenie listy startowej. Uroczyste zakończenie i podsumowanie turnieju oraz wręczenie nagród odbędzie się w środę 27 lipca. W zawodach mogą wziąć udział dzieci i młodzież do lat 18, bez względu na posiadany poziom gry. Udział w nich jest bezpłatny. Zapisywać się można na http://chessarbiter.com/ lub poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Letni cykl szachowych rozgrywek organizowany jest przy współpracy z Ostrowskim Towarzystwem Szachowym.

W bogatym wakacyjnym programie Biblioteki, oprócz wymienionych już działań znalazły się także wystawy plastyczne. Od 1 lipca do połowy września w Bibliotece Głównej potrwa ekspozycja grafik Michała Noszczyka W poezji i na łące. Filia dla dzieci i młodzieży zaprasza z kolei na kwartalny cykl wystaw Tytułu nie pamiętam, ale okładka była żółta.

Z bezpłatnego Internetu przez cały lipiec i sierpień (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 11:00 do 14:00 dzieci i młodzież do lat 16. mogą korzystać w Bibliotece Głównej.

Ciekawą propozycję przygotowano także dla dorosłych czytelników. W trzy wakacyjne środy (27.07, 03.08, 10.08) w  Bibliotece Głównej odbywać się będzie kurs komputerowy Cyber Senior Dla Osób 50+. Jak widać po wymienionych atrakcjach - również podczas wakacji w ostrowskiej Bibliotece nie będzie miejsca na nudę. 

 

Barbara Matuszczak

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.