Fakty Ostrowskie TV

Reklama

W PUŁAPCE ZMYSŁÓW I KONWENANSÓW (Kolejny spektakl na dużym ekranie)

Kiedy w 1782 roku Pierre Choderlosa de Laclos wydał swą głośną powieść, niemal natychmiast okrzyknięto ją książką niemoralną. A że skandal (zwłaszcza obyczajowy) od zawsze przysparza popularności dziełom sztuki, Niebezpieczne związki nadal pozostają utworem poczytnym, wypromowanym dodatkowo przez udane ekranizacje. Mierzyli się z nim reżyserzy tej miary co Roger Vadim czy Miloš Forman, ale bezsprzecznie najgłośniejszy okazał się film Stephena Frearsa z 1988 roku. Nieśmiertelne kreacje Glenn Close, Johna Malkovicha i Michelle Pfeiffer oraz trzy Oscary sprawiły, że w sferze adaptacji obraz ten stał się swoistym punktem odniesienia i na długie lata przyćmił swą sławą samą powieść.

Przyznać należy jednak obiektywnie, że jest to jedna z tych książek, które same proszą się o przeniesienie na ekran lub deski teatru. Stworzeni przez Laclosa bohaterowie to ogromne pole do popisu dla aktorów, a przy tym doskonale zarysowane portrety ludzkich namiętności, które, nieustannie zmagają się z tłamszącymi je społecznymi normami.

Ostrowskie Kino Komeda w cyklu teatralnych retransmisji zaprezentuje sceniczną adaptację tej niezwykłej opowieści wyreżyserowaną przez Josie Rourke. Spektakl miał premierę w ubiegłym roku i okazał się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym. W rolach głównych zobaczymy Elaine Cassidy, Janet McTeer oraz Dominica Westa - aktorów w Polsce raczej nierozpoznawalnych, ale za to wysoko cenionych w angielskim światku teatralnym.

Przedstawienie warto obejrzeć jednak nie tylko z uwagi na aktorski kunszt i realizacyjną perfekcję. Również nie ze względu na skandal sprzed lat, bo ostatecznie nie taka była rola powieściowego pierwowzoru. Najważniejszy dziś wydaje się fakt, że jest to historia bezwzględnie demaskująca wszystko to, co kryje się w ludzkiej naturze, a do czego często nawet sami przed sobą boimy się przyznać. To także dość smutna diagnoza ludzkiej kondycji skazanej na cywilizacyjny gorset, a przy tym prosta i celna obserwacja uświadamiająca nam, że życie zgodne ze społecznym normami, to emocjonalny sarkofag, natomiast wystąpienie przeciwko tym normom to droga ku samozagładzie. Cena, jaką przychodzi płacić za urodę życia, jest tak wysoka, że tylko ludzie prawdziwie wyzwoleni gotowi są ją zapłacić. W tej opowieści nie ma pozytywnych bohaterów ani dobrych rozwiązań, świat jest w niej pułapką na ludzi a ludzie ofiarami ironii losu.

Na retransmisję spektaklu zapraszamy 26 czerwca o godz. 17.00. Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy) oraz 20 zł (w grupach przynajmniej czteroosobowych) nabyć można w kasie kina.

TG

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.