Fakty Ostrowskie TV

Reklama

MACIEK PROMUJE "ZNAKI"

Dwa lata od premiery ostatniego albumu Ruletka, Maciek Balcar powraca z kolejną solową płytą. Premiera krążka Znaki przewidziana jest na 3 lutego. Nowemu wydawnictwu towarzyszy ogólnopolska trasa koncertowa, w którą muzyk wyrusza (tradycyjnie już) podczas ferii zimowych. Zapowiada się intensywnie - w ramach Znaki Tour w ciągu szesnastu dni artysta zagra na szesnastu scenach. Jego koncerty właściwie nie potrzebują rekomendacji, a bilety rozchodzą się w okamgnieniu. Każdy występ Maćka i jego kompanów to  gwarancja prawdziwych emocji i niezapomnianych muzycznych wrażeń. Niespełna dwa miesiące temu zagrał u nas rewelacyjny koncert z Dżemem, a już 24 lutego ponownie zawita do rodzinnego Ostrowa. Wokalistę kultowej kapeli będzie można usłyszeć tym razem w bardziej balladowym i lirycznym repertuarze.

WALENTYNKI KONCERTOWO

Oh, Pretty Woman - to hasło walentynkowego koncertu, jaki odbędzie się w niedzielę 12 lutego na Dużej Scenie OCK. Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej pod dyrekcją Mariana Sikorskiego towarzyszyć będą:

Janusz Szrom - wokal

Monika Walczak - wokal

Małgorzata Urbaniak - saksofon

Karolina Kaczała - maszyna do pisania

Marcin Banaszkiewicz - trąbka

Imprezę poprowadzi Agnieszka Kurzawa. Początek o godz. 17:00. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wydarzeniem, zaplanowano także drugi koncert - o godzinie 19:30. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasie OCK oraz na www.kultura.pax.pl). Rezerwacja i sprzedaż od 16 stycznia 2017.

WITAMINA B6 (WYJĄTKOWY PROJEKT MUZYCZNY)

Bach, Bartók, Bąk, Bączyk, Beethoven, Brahms - muzyka tych sześciu panów na literę B wypełni wnętrza Forum Synagoga. Dwa koncerty odbędą się w sobotę 18 lutego. Pierwszy zaplanowano na godz. 17:00, drugi rozpocznie się o godz. 19:30. To wyjątkowe wydarzenie w historii ostrowskiej kultury muzycznej - po raz pierwszy zabrzmią u nas utwory przeznaczone na trzy fortepiany. Podczas koncertu zagra w sumie dziesięciu pianistów  z aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

W programie usłyszymy m. in.: Koncert C-dur na trzy fortepiany i orkiestrę Jana Sebastiana Bacha oraz prawykonanie kompozycji, specjalnie napisanej na potrzeby tego projektu, pt. Sonorytmia na trzy fortepiany, dziewięciu pianistów i zespół perkusyjny autorstwa Andrzeja Henryka Bączyka. Nie będzie to jedyne prawykonanie tego wieczoru, ponieważ zabrzmią jeszcze dwa inne dzieła ostrowskiego twórcy: Piano concerto of names z towarzyszeniem saksofonu i orkiestry smyczkowej, kwintet fortepianowy "Zagrajmy to razem?. Ponadto zaprezentowany zostanie kwartet smyczkowy "Astoriada" młodego ostrowskiego kompozytora Macieja Bąka, tegorocznego dyplomanta Zespołu Szkól Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Obok muzyki najnowszej program wieczoru wypełnią arcydzieła mistrzów XIX wieku: Ludwiga van Beethovena, Johanesa Brahmsa oraz początków wieku XX ? Beli Bartóka. Poza liczną rzeszą pianistów, w gronie wykonawców znajduje się czterech perkusistów z Ostrowa i Kalisza oraz kwartet Belle Tone z Filharmonii Kaliskiej.

KONCERTOWO W NOWY ROK

Początek roku to czas licznych koncertów nawiązujących do słynnych gali i noworocznych imprez muzycznych, odbywających się w Wiedniu. W nadchodzący czas karnawału, już w najbliższy piątek wprowadzą ostrowską publiczność muzycy Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej IMPRESSIONE oraz znakomici soliści. Muzyczna uczta rozpocznie się o godzinie 19:00 na Duża Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. Będzie to wyjątkowa opowieść o Wiedniu, gdzie na przestrzeni wieków powstało wiele wspaniałych dzieł muzyki światowej. W programie m.in.: Wesele Figara W. A. Mozarta, Cosi Fan Tutte / aria W. A. Mozarta, Cierpienia Miłosne F. Kreislera, Opowieści Lasku Wiedeńskiego J. Starussa, Marsz Egipski J. Straussa, Kraina Uśmiechu - Twoim jest serce me - F. Lehara i wiele, wiele innych.

Wystąpią:

Bogumiła Dziel-Wawrowska - sopran
Rafał Bartmiński - tenor
Tomasz Rak - baryton
Warszawska Orkiestra Symfoniczna IMPRESSIONE
Piotr Wijatkowski - dyrygent
Andrzej Zborowski - konferansjer

 

 

 

BALET Z TEATRU BOLSZOJ

Na tydzień przed Świętami, w ramach cyklu retransmisji słynnych przedstawień operowych, baletowych i teatralnych, na ekranie kina Komeda jedno z największych dzieł Piotra Czajkowskiego - balet Dziadek do orzechów. Spektakl w inscenizacji moskiewskiego teatru Bolszoj będzie można podziwiać w niedzielę o godzinie 17:00.

W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE

Dźwięki znanych i lubianych bożonarodzeniowych utworów rozbrzmiewać będą w najbliższy czwartek na Małej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. W świątecznym repertuarze, inspirowanym melodiami z popularnych amerykańskich kolęd i piosenek zaprezentują się uczniowie Studia Wokalnego pod kierunkiem Natalii Janowskiej i Pauli Pływaczyk oraz instrumentaliści Szkoły Muzyk pod kierunkiem Michała Szpajdy. A towarzyszyć im będą zaproszeni goście: Marek Nowakowski - instrumenty klawiszowe, Przemysław Hasek - instrumenty perkusyjne, Michał Szpajda - gitary.

Początek koncertu o godz. 19:00. Bilety w cenie 5 zł można nabyć w kasie OCK i na www.kultura.pax.pl (ilość miejsc siedzących ograniczona).


  

W SZUFLADZIE

Beata Michno, Agnieszka Cieślak, Włodek Wielgosz i Karol Walerowicz będą gośćmi kolejnej odsłony cyklu "Szuflada. Wieczór działań artystycznych". Spotkanie zatytułowane "Wybaczam sobie bliżej nieokreślone nie wiadomo co" - audycja Radia VARIATA POD LATAJĄCĄ RYBĄ "Eter o zmierzchu" odbędzie się  w najbliższy wtorek, 13 grudnia, w Forum Synagoga. Początek o godzinie 19.00. Gospodynią wieczoru będzie Aleksandra Kiełb-Szawuła. Wstęp wolny. 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POMYSŁ NA PREZENT

Już po raz szósty na trzy tygodnie przed Świętami Ostrowskie Centrum Kultury organizuje Świąteczną Fabrykę Prezentów, czyli pełne pomysłów i kreatywności warsztaty, podczas których  własnoręcznie można wykonać oryginalne ozdoby i niepowtarzalne podarunki dla swoich bliskich. Na pierwszą odsłonę świątecznej pracowni organizatorzy zapraszają w najbliższą sobotę, 3 grudnia. Tradycyjnie, w okresie przedświątecznym z pomocą przychodzi także Galeria 33, która zachęca do udziału w Pogotowiu Prezentowym, czyli małym Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wspaniałe upominki dla całej rodziny i wyjątkowe ozdoby będzie można tam nabyć w nadchodzący weekend.

FRANKENSTEIN Z LONDYŃSKIEGO NATIONAL THEATRE

Kultowa historia grozy w reżyserii laureata Oscara Danny'ego Boyle'a ze sceny Królewskiego Teatru Narodowego na wielki ekran. Głośną adaptację "Frankensteina" w ujęciu słynnego brytyjskiego reżysera, na podstawie sztuki Nicka Deara z udziałem Benedicta Cumberbatcha w roli doktora Wiktora Frankensteina i Johnny'ego Lee Millera w roli Monstrum będzie można zobaczyć 30 października w ostrowskim kinie Komeda. Retransmisja przedstawieni rozpocznie się o godzinie 17:00.

ZAŚPIEWAJĄ W HOŁDZIE PAPIEŻOWI

Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej  "Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II". Impreza odbędzie się w sobotę 29 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. Młodzież z regionu reprezentująca szkoły, parafie i domy kultury tradycyjnie spotka się na radosnym śpiewaniu i muzykowaniu w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II. W przeglądzie mogą wziąć udział wokaliści i muzycy w wieku od 12 do 15 lat oraz powyżej 15 roku życia, zarówno soliści, jak i zespoły. Występy uczestników oceni profesjonalne jury. Zgłoszenia do udziału w imprezie można było składać do 6 października - Niech tegoroczne spotkanie będzie radosnym kontynuowaniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie  - zachęca Justyna Baraniak jedna z organizatorek  przeglądu.

KONKURS PLASTYCZNY DLA NAJMŁODSZYCH

Ostrowska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem "Bohaterowie bajek Vaclava  Čtvrtek'a" organizowanym z okazji 40. rocznicy śmierci czeskiego pisarza, autora licznych książek dla najmłodszych. Wydarzenie adresowane jest do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników jest samodzielne wykonanie ilustracji (w dowolnej technice, w formacie A4) przedstawiającej jednego z bohaterów bajek V.  Čtvrtek'a  (Makowa Panienka, O Rumcajsie i rozbójnickim synku Cypisku, Opowieści z mchu   i paproci: O  Żwirku i Muchomorku, Waligóra i Tańczyborek).

PREMIEROWY KONCERT

W nastrojowy klimat dwudziestolecia międzywojennego przeniosą nas w najbliższy piątek  młodzi ostrowscy artyści. W ramach festiwalu Wszystko jest poezją zaprezentują oni swój premierowy projekt zatytułowany "Liryka z imbryka". W programie m. in. spotkanie z utworami Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Józefa Czechowicza. Muzyczny wieczór z poezją rozpocznie się o godzinie 20:00 (Forum Synagoga).

"Liryka z imbryka" to wyjątkowy projekt łączący klimatyczną muzykę z poetyckimi impresjami dwudziestolecia międzywojennego i teatralną metafizyką w myśl zasady, że różne formy sztuki mogą się dopełniać, wzmacniając wzajemnie swój przekaz -  zapowiadają pomysłodawcy koncertu.

MAGICZNY ŚWIAT SŁOWIAN

Bogata i intrygująca kultura naszych przodków we współczesnej muzyczno-tanecznej interpretacji  w wykonaniu wokalnego sekstetu, tancerzy i zespołu bębniarzy - wszystko to będzie można zobaczyć i usłyszeć już 22 października w Ostrowskim Centrum Kultury. Widowisko zatytułowane "Preludium Słowiańskie"  to przede wszystkim muzyka i taniec, ale obok tradycyjnych, rdzennych pieśni i dynamicznej choreografii, językiem opowieści jest tu także obfita symbolika, imponująca scenografia oraz efektowny bodypainting.

Scenariusz spektaklu zainspirowany został kalendarzem słowiańskim, autorami przedstawienia są Agnieszka Glińska i Marek "Smok" Rajss. Za muzyczną stronę widowiska odpowiada grupa bębniarzy "WATAHA The Slavic Drummers" oraz zespół wokalny "STROJONE", za układy taneczne formacja Art Color Ballet. Przy użyciu różnorodnych form ekspresji artyści ukazują magiczny świat archetypu kultury słowiańskiej wypełnionej symboliką przyrody wyznaczoną przez odwieczną walkę żywiołów i cykl pór roku, rdzennymi pieśniami, tajemniczymi obrzędami i wierzeniami.

"CYGANERIA" Z METROPOLITAN OPERA

Jedno z najsłynniejszych dzieł Giacomo Pucciniego będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w kinie Komeda w kolejnej odsłonie cyklu retransmisji głośnych spektakli teatralnych, baletowych i operowych. Przedstawienie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku to klasyczna inscenizacja Cyganerii w reżyserii Franco Zeffirelliego, ciesząca się wielkim zainteresowaniem publiczności już od ponad 30 lat. Pokaz rozpocznie się o godzinie 17:00.

Akcja opery rozgrywa się w Paryżu ok. 1830 roku i obrazuje życie  francuskiej bohemy w epoce balzakowskiej. Opowiada historię tragicznej miłości poety Rudolfa i hafciarki Mimi na tle barwnego życia paryskiej ulicy. Libretto napisane zostało na podstawie La vie la boheme Henriego Murgera.

JAMAJSKIE BRZMIENIA NA PIASKACH

Już dziś w Ostrowie startuje 16. Festiwal Reggae na Piaskach. Pierwszego dnia imprezy młode polskie zespoły reggae zmierzą się w dziesiątej odsłonie Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka. Festiwalowa sobota to już z kolei koncerty pierwszoligowych artystów gatunku. Nad Zalewem Piaski-Szczygliczka usłyszymy zagraniczne i rodzime gwiazdy reggae takie jak: New Kingston, Mesajah, Erol Organs, Cała Góra Barwinków oraz Junior Stress. Cały festiwal rozpocznie występ laureata konkursu.

W RYTMIE FUNK'N'SOUL

Zespół Hoodoo Band zagra w piątek 29 lipca na tarasie przed Ostrowskim Centrum Kultury. Akustyczny występ wrocławskiej formacji to pierwsza odsłona cyklu Ostrów Słucha  w ramach wakacyjnego programu OCKnij się.

Kapela założona została przez trójkę przyjaciół:  Tomasza Nitribitta, Bartłomieja Miarkę i Bartosza Niebieleckiego. Hoodoo Band tworzy profesjonalna grupa wrocławskich muzyków - siedem wielkich temperamentów muzycznych obdarzonych sporym talentem. Ich styl można określić jako niepowtarzalną, kolorową mieszankę funku, soulu i rythm'n'bluesa. Występy wypełnione są zawsze pozytywną energią  i spontaniczną radością, którymi zarażają publiczność.

Inspiracją są dla nich tacy artyści i zespoły jak: Sly & the Family Stone, The Rolling Stones, Buddy Guy czy Carlos Johnson. Muzycy Hoodoo Band współpracują m. in. z The Crackers Band, Alicją Janosz, Carlosem Johnsonem, Leszkiem Cichońskim, Davidem Pricem, Timem Gantem, Wojtkiem Karolakiem i wieloma innymi. Na swoim koncie mają dwa krążki - debiutancki album HooDoo Band z 2010 roku, który otrzymał status złotej płyty oraz akustyczne DVD i CD HooDoo Unplugged, wydane w 2013 roku.

KINO Z DRESZCZYKIEM

Już po raz ósmy Kino Komeda zaprasza wszystkich fanów filmów grozy i widzów o mocnych nerwach na Noc Horrorów. Seanse w ramach cyklu odbędą się w niedzielę, 31 lipca. Start o godzinie 20:30. W programie dwa mrożące krew w żyłach filmy, które w ostatnich kilku miesiącach weszły na ekrany - Zanim się obudzę oraz Summer Camp. Spora dawka adrenaliny gwarantowana. Poniżej krótkie opisy propozycji ostrowskiego kina dla widzów, którzy po prostu uwielbiają się bać.

 

 

 

 

 

 

 

 

LITERATURA DLA DZIECI RÓWNIEŻ NA MIEJSCU

Tzw. literatura dla dzieci to dziś nie tylko poważny segment rynku wydawniczego, ale przede wszystkim ogromny poligon doświadczalny, na którym testuje się najnowsze teorie psychologiczne i pedagogiczne. Bezpowrotnie, jak się zdaje, minęły czasy siermiężnego dydaktyzmu, a w ich miejscu pojawiły się setki pomysłów, jak wprowadzić młodego czytelnika we współczesne mu realia

Multifunkcyjność dziecięcej literatury oznacza także jej interdyscyplinarne zaplecze naukowe. Za popularnymi książkami stoją dziś przecież nie tylko ich bezpośredni autorzy, ale również uznane autorytety świata nauki od psychologów i socjologów poprzez filozofów i historyków sztuki aż po reprezentantów nauk ścisłych. Wszystko po to, by kontakt z dzieckiem poprzez medium literatury był możliwie najbardziej efektywny.

CAŁA POLSKA CZYTA W MROKU

Każdy, kto miał okazję podróżować londyńskim metrem, z pewnością zauważył niezwykle charakterystyczne zjawisko - pasażerowie w przeważającej większości natychmiast po zajęciu miejsc wydobywają z teczek, toreb i torebek książki, od których nie odrywają wzroku aż do stacji docelowej. Zdarza się i tak, że procesu lektury nie przerywa również komunikat o zagrożeniu terrorystycznym i konieczności opuszczenia wagonu. Anglicy czynią to dostojnie, rzec by można z imperialną pogardą dla niebezpieczeństwa. Złośliwi powiadają za to, że do nieczytających można bez obawy odezwać się po polsku, ale powoli i ten stereotyp zaczyna zanikać.

Popkulturowy boom

Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych jako zjawisko absolutnie niecodzienne traktowano w Polsce fakt, że dzieci ze szkół podstawowych (a po reformie szkolnictwa również z gimnazjów) zaczytywały się w kilkusetstronicowych powieściach o przygodach Harry'ego Pottera, podczas gdy wcześniej wyraźnie cierpiały na drukowstręt. W pewnym sensie zaskoczyła też wszystkich popularność artystycznie miernych produkcji sygnowanych przez Paolo Coelho czy niewiele późniejszych, lecz równie mało wyrafinowanych sensacyjnych historii Dana Browna. Zaskoczenie to, rzecz jasna było w większości fałszywe, udawane lub asekuracyjne, a wszystko po to, by możliwie jak najdłużej nie dopuszczać do świadomości faktu, że również na rynku literackim niepodzielnie zaczyna królować popkultura.

KRZYSZTOF RYFA POD "ŁAGODNYM OKIEM BŁĘKITU"

(prestiżowa wystawa ostrowskiego artysty)

Jeśli ktoś w Ostrowie Wielkopolskim nie zna jeszcze Krzysztofa Ryfy, to prawdopodobnie sprowadził się do naszego miasta niedawno i jeszcze nie zdążył rozpakować. Dynamika artystycznych i organizacyjnych poczynań szefa Galerii 33 czyni go powszechnie rozpoznawalnym i na dodatek od lat nie słabnie. Co jakiś czas dowiadujemy się o zdobyciu kolejnego przyczółka na mapie przybytków sztuki, a obszar to coraz bardziej rozległy.

LATO Z BIBLIOTEKĄ

Tradycyjny Turniej Szachowy o Grand Prix Biblioteki i Puchar Dyrektora, bajkowy konkurs, spotkania z ciekawymi gośćmi, dyskusyjny klub książki, interesujące warsztaty, zajęcia oraz atrakcyjne gry i zabawy -  to tylko niektóre z wakacyjnych propozycji, jakie przygotowała dla dzieci i młodzieży w lipcu i sierpniu ostrowska Biblioteka.

W miniony czwartek najmłodsi mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich i warsztatach plastycznych o kulinarnej tematyce, które poprowadziła autorka i ilustratorka książek dla dzieci, krytyk sztuki Eliza Piotrowska. Pisarka współpracuje także z czasopismami dla najmłodszych. Jest autorką polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny literatury dla dzieci i historii sztuki oraz laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i projektów edukacyjnych. Zajęcia zatytułowane Przepis na dobre rogale według Elizy Piotrowskiej odbyły się w filii nr 3 oraz w filii nr 7 dla dzieci i młodzieży.

KINO DLA NAJMŁODSZYCH

Ciekawie zapowiadają się także wakacyjne filmowe propozycje kina Komeda. W ramach letniego cyklu OCKnij się dla małych kinomanów przygotowano najnowsze, premierowe animacje, hity ekranów m. in. kolejną część bijącej rekordy popularności, uwielbianej przez najmłodszych serii Epoka Lodowcowa czy przebój ekranów ostatnich tygodni Tarzan: Legenda. Do minionego czwartku dzieci mogły oglądać amerykańsko-australijski film animowany Gdzie jest Doryopowieść o morskiej rybce, która udaje się w podróż do Kalifornii, by odnaleźć swoich bliskich. A oto, co jeszcze przed najmłodszymi widzami w ramach wakacyjnego cyklu seansów.

NARODOWE CZYTANIE QUO VADIS

Kolejna edycja projektu Narodowe Czytanie odbędzie się 3 września w całej Polsce. W Ostrowie wspólna lektura powieści Henryka Sienkiewicza będzie miała miejsce w Forum Synagoga. Czytanie zaplanowano w godzinach 10.00-13.30. Już teraz wszyscy chętni mogą zgłaszać swój udział w tym wydarzeniu. Organizatorami akcjiw naszym mieście są Biblioteka Publiczna, Urząd Miejski, Gimnazjum nr 1 oraz Ostrowskie Centrum Kultury.

Przypomnijmy, Narodowe Czytanie rozpoczęła w 2012 roku wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W następnym roku w całym kraju czytano dzieła Aleksandra Fredry, a w 2014 - Trylogię  Henryka Sienkiewicza. W roku ubiegłym prezydent wraz z małżonką zainaugurowali Narodowe Czytanie Lalki  Bolesława Prusa. Tegoroczną lekturę Polacy wybrali w drodze internetowego głosowania, zorganizowanego przez kancelarię prezydenta. Obok powieści Sienkiewicza, głosy można było oddawać także na: Chłopów Władysława Reymonta, Noce i dnie Marii Dąbrowskiej, Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz Popioły Stefana Żeromskiego. Wynik głosowania ogłoszony został 22 lutego bieżącego roku.

Osoby zainteresowane powinny złożyć deklaracje z danymi kontaktowymi osobiście do dnia 16 sierpnia w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21 lub telefoniczne pod numerem tel. 62 720-38-80. Zgłoszenia można składać również w Bibliotece Głównej przy ul. Wolności 2 (tel. 62 737-47-04) lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

KAPELA POLONICA ZAGRA TELEMANNA

Utwory jednego z najsłynniejszych barokowych mistrzów - Georga Philippa Telemanna zabrzmią w niedzielę 31 lipca w Forum Synagoga. Przed publicznością wystąpi Kapela Polonica, pochodzący z Łodzi zespół instrumentalno-wokalny, grający muzykę dawną. Koncert zatytułowany Kapela Polonica plays Telemann rozpocznie się o godzinie 18.00. Występ w Ostrowie jest jednym z punktów wakacyjnej trasy koncertowej grupy, promującej ich pierwszą płytę.

Kapela Polonica to formacja składająca się z absolwentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Muzycy, którzy współpracowali razem przy uczelnianych projektach, postanowili razem kontynuować rozpoczętą drogę także poza uczelnią. Każda z osób tworzących ten zespół ma za sobą długoletnią edukację muzyczną, posiada wieloletnie, własne doświadczenia z różnych stron kraju i ze świata oraz indywidualną osobowość artystyczną. To, co je łączy to pasja do muzyki dawnej, energia i wiele pomysłów. Sami tak mówią o swojej muzycznej działalności: Wciąż czerpiemy z różnych gatunków muzycznych, co pozwala nam nieustannie na nowo realizować się w wykonywaniu muzyki dawnej. Poszukiwania inspiracji muzycznych wciąż trwają, bierzemy udział w kursach czy konsultacjach z wybitnymi artystami. Chcąc jak najwierniej przekazać oryginalne brzmienie, gramy na kopiach instrumentów historycznych. Skarbnicą wiedzy są także koncerty, nawiązywanie relacji z publicznością, a wszystko to przynosi nam wiele radości!

HEL vs HEL

Dla wszystkich, którzy nie planują wypoczynku na zatłoczonych plażach Półwyspu Helskiego, pobliski Odolanów proponuje atrakcję zdecydowanie bardziej wyrafinowaną, choć brzmieniowo pokrewną.

Mający tam swoją siedzibę oddział Zakład Fizyki Niskich Temperatur Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk zaprasza na doroczne warsztaty naukowe pod hasłem "Lato z Helem".

O wyjątkowości tego przedsięwzięcia, a jednocześnie o jego randze świadczy fakt, że w stosunkowo krótkim okresie (między 04 a 12 lipca) Zespół Szkół w Odolanowie gościć będzie najwybitniejszych naukowców ze wszystkich czołowych polskich ośrodków akademickich i placówek badawczych, którzy poprowadzą zajęcia w kolejne dni. To nie tylko okazja, aby przekonać się iż jest to - jak głosi hasło przewodnie imprezy - "Fizyka, która fascynuje", ale również rzadka sposobność ugruntowania i poszerzenia posiadanej wiedzy o nowe zdobycze naukowe i raport z aktualnego stanu badań. Szczerze polecamy, a więcej informacji niebawem.

KOLEKCJA, CZYLI HISTORIA DETALI

Wartość pojedynczych kolekcjonerskich pasji często bywa niedoceniana i traktowana wyłącznie jako rodzaj niegroźnego dziwactwa. Tymczasem oglądane w nieco szerszym kontekście składają się na potężne materialne archiwum historii, w którym każdy przedmiot zostaje wyposażony w wartość naddaną, jaką są jego szczegółowe losy zapisane w pamięci kolekcjonera.

Dziś o godz. 18.00 w Ostrowskim Centrum Kultury (na Małej Scenie) sytuacja dodatkowo się spiętrzy, ponieważ prezentowana kolekcja Krzysztofa Dery składać się będzie w głównej mierze z aparatów fotograficznych pochodzących sprzed epoki cyfrowej. Nikogo nie trzeba zatem przekonywać, że mamy w takim wypadku do czynienia ze zbiorem archiwalnych narzędzi do archiwizacji, a przy tym świadectwem czasów, gdy fotografia była sztuką samoistną, bez wsparcia nowoczesnych technologii - bez komputerowej obróbki, która sama w sobie stała się dziś dziedziną twórczej aktywności.

W imieniu organizatora, Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera serdecznie zapraszamy.

TG

OSTROWSKI DRAMATURG NA DESKACH STOŁECZNEGO TEATRU

Nazwisko Górecki nieodmiennie od wielu już lat kojarzy się w Ostrowie z teatrem, a w szczególności z Ogólnopolskim Festiwalem Teatrów Niezależnych. O ile więc nikomu nie trzeba przedstawiać Janusza Góreckiego, jednego z twórców i organizatorów tego przedsięwzięcia (a wcześniej także reżysera i pedagoga), o tyle warto nadmienić, że do naszego pola skojarzeń dodać trzeba również (i to jako postać znaczącą) Jacka Góreckiego (zbieżność nazwisk zupełnie nieprzypadkowa), młodego dramaturga (rocznik 1990), którego sztukę pt. Coming Out wystawi 08 lipca Teatr Dramatyczny w Warszawie. O randze zdarzenia świadczy dodatkowo fakt, że w obsadzie zobaczymy fenomenalną Krystynę Tkacz, znaną ostatnio z produkcji o Eugeniuszu Bodo Agnieszkę Wosińską oraz niezwykle wszechstronną aktorkę młodego pokolenia, Annę Gorajską. To pierwszy w tym stuleciu tak spektakularny sukces młodej dramaturgii rodem z naszego miasta.

Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję zetknąć się z tekstami Jacka, żywili nadzieję, że jego talent nie tylko eksploduje, ale zostanie też w końcu dostrzeżony i doceniony. Tym bardziej cieszy, że dzieje się to z takim impetem i na tak profesjonalnym poziomie realizacji.

BIENNALE MAŁEJ FORMY GRAFICZNEJ I EKSLIBRISU - ZNÓW BĘDZIE NA BOGATO

To już XVI odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Zainicjowane przez Bożenę i Czesława Wosiów biennale przyciąga dziś wybitnych artystów z całego świata, a liczba nadsyłanych prac oscyluje zwykle wokół dwóch tysięcy.

Tegoroczne jury pracujące w składzie: prof.zw. artysta plastyk Andrzej BASAJ (Polska) PRZEWODNICZĄCY,  Witold BANACH - Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego,  artysta plastyk Jiří BRÁZDA (Czechy), prof. dr hab. Maciej GUŹNICZAK (Polska), artysta plastyk Osvaldo JALIL (Argentyna), prof. artysta plastyk Bogdan PIKULICKI (Ukraina), artysta plastyk Czesław WOŚ (Polska) oraz sekretarz Bożena WOŚ zakwalifikowało do wystawy 525 prac 344 artystów z 40 krajów. Ostateczne wyniki poznamy 9. września, a dziś skromna próbka tego, co wówczas zobaczymy.

TG

POPOWO I SYMFONICZNIE NA POCZĄTEK LATA

Wielki Koncert Miejski to nieoficjalna artystyczna inauguracja lata, która nastąpi na ostrowskim rynku w sobotę 18 czerwca. Jeśli występu nie zakłócą warunki atmosferyczne, to o atmosferę wśród widowni zadba wokalistka, Hania Strach, która przy wsparciu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej postanowiła zmierzyć się z repertuarem jednej z najpopularniejszych piosenkarek przełomu XX i XXI wieku, Whitney Houston. Próbkę możliwości artystki (łącznie z fragmentem podobnego koncertu) znaleźć można na oficjalnej stronie artystki http://www.haniastach.pl/

Koncert rozpocznie się o godz. 21.00

URSZULA ZYBURA ZAPRASZA

Współpracująca z "Faktami Ostrowskimi" poetka, Urszula Zybura tym razem objawi się w roli archeologa zapomnianych talentów. Z zakamarków historii i literatury wydobędzie na światło dzienne postać i twórczość Jacka Głażewskiego. Ten poeta, lekarz i dawny działacz opozycyjny zaprezentuje swój dorobek na tle wspomnień z przełomowego roku 1956.

Teksty autora zabrzmią w aktorskiej interpretacji Lecha Wierzbowskiego, a dodatkowo spotkanie uświetni autorskimi piosenkami Małgorzata Głażewska. Rozmowę poprowadzą: Urszula Zybura oraz Iza Fietkiewicz-Paszek, a wszystko odbędzie się 28 czerwca o godzinie 18.00 w Restauracji KTW przy Moście Teatralnym. Zdarzenie firmuje Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka mleka" - wstęp wolny.

 

 

W PUŁAPCE ZMYSŁÓW I KONWENANSÓW (Kolejny spektakl na dużym ekranie)

Kiedy w 1782 roku Pierre Choderlosa de Laclos wydał swą głośną powieść, niemal natychmiast okrzyknięto ją książką niemoralną. A że skandal (zwłaszcza obyczajowy) od zawsze przysparza popularności dziełom sztuki, Niebezpieczne związki nadal pozostają utworem poczytnym, wypromowanym dodatkowo przez udane ekranizacje. Mierzyli się z nim reżyserzy tej miary co Roger Vadim czy Miloš Forman, ale bezsprzecznie najgłośniejszy okazał się film Stephena Frearsa z 1988 roku. Nieśmiertelne kreacje Glenn Close, Johna Malkovicha i Michelle Pfeiffer oraz trzy Oscary sprawiły, że w sferze adaptacji obraz ten stał się swoistym punktem odniesienia i na długie lata przyćmił swą sławą samą powieść.

Przyznać należy jednak obiektywnie, że jest to jedna z tych książek, które same proszą się o przeniesienie na ekran lub deski teatru. Stworzeni przez Laclosa bohaterowie to ogromne pole do popisu dla aktorów, a przy tym doskonale zarysowane portrety ludzkich namiętności, które, nieustannie zmagają się z tłamszącymi je społecznymi normami.

Ostrowskie Kino Komeda w cyklu teatralnych retransmisji zaprezentuje sceniczną adaptację tej niezwykłej opowieści wyreżyserowaną przez Josie Rourke. Spektakl miał premierę w ubiegłym roku i okazał się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym. W rolach głównych zobaczymy Elaine Cassidy, Janet McTeer oraz Dominica Westa - aktorów w Polsce raczej nierozpoznawalnych, ale za to wysoko cenionych w angielskim światku teatralnym.

LITERATURA JAK ZAWSZE NA MIEJSCU

W lipcu, wzorem lat ubiegłych, Forum Synagoga proponuje czwartkowe wieczory z literaturą. Tym razem formuła spotkań zostanie dość wyraźnie poszerzona. Cykl rozpocznie guru miłośników komiksu, Szymon Teluk, który dodatkowo zgodził się poprowadzić warsztaty dla adeptów tej - coraz odważniej wkraczającej na salony - dziedziny sztuki. Niezwykle ciekawie zapowiadają się także spotkania z pisarzami: Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu "Polityki" oraz jedną z najpopularniejszych autorek literatury dla dzieci, Joanną Marią Chmielewską. Ostatnia odsłona będzie miała za to charakter liryczny, a wieczór poświęcony zostanie poezji Krystyny Miłobędzkiej. W imieniu organizatorów gorąco polecamy.

Z TEATREM NA ULICĘ

Mimo iż nad tegoroczną LA STRADĄ zawisły w pewnym momencie czarne chmury, sytuacja wyklarowała się na tyle, by z radością zapowiedzieć ten znakomity suplement do zdominowanego przez wydarzenia teatralne maja. Podobnie jak podczas minionych edycji nie zabraknie gwiazd pierwszej wielkości. Wystarczy wymienić chociażby legendarny Teatr Ósmego Dnia z Poznania czy krakowski Teatr Nikoli, doskonale znany również ostrowianom (głównie z występów na Ogólnopolski Festiwalu Teatrów Niezależnych). Na muzycznej scenie LA STRADY pojawi się Organek i Lao Che, co również zwiastuje imponującą frekwencję. Gorąco polecamy!

Program 23. Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA

BILETY DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW NA WROCLOVE FESTIWAL

Ufundowane przez organizatorów bilety na WROCLOVE FESTIVAL - NOC ŚWIĘTOJAŃSKA można tradycyjnie już wygrać, kontaktując się w tej sprawie za pomocą naszej strony na Facebooku. Decyduje kolejność zgłoszeń. Do rozdania mamy r -  2 bilety na imprezy 23.06.2016, 2 na 24.06.2016 i aż 4 na ostatni dzień festiwalu, czyli 25.06.2016. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

 

23.06.2016 / 17:00 Hala Stulecia - Pergola, Wrocław, ul. Wystawowa 1 WrocLove Fest - Noc Świętojańska 2016 GOLEC ORKIESTRA, ZAKOPOWER, ENEJ, KAPELA ZE WSI WARSZAWA, PSIO CREW, RUSSKAJA (Rosja)...

24.06.2016 / 17:00 Hala Stulecia - Pergola, Wrocław, ul. Wystawowa 1 WrocLove Fest - Noc Świętojańska 2016 BOBAN MARKOVIĆ ORCHESTRA, FANFARA TIRANA meets TRANSGLOBAL UNDERGROUND, BOLLYWOOD MASALA ORCHESTRA, JEWISH MONKEYS, BUBLICZKI? 

25.06.2016 / 15.00  Hala Stulecia - Pergola, Wrocław, ul. Wystawowa 1 WrocLove Fest - Pierwszy Dzień Wakacji 2016 GOGOL BORDELLO, STRACHY NA LACHY, O.S.T.R., AFROMENTAL, MESAJAH, GRUBSON, BETHEL, KONIEC ŚWIATA

FILMOZOFIA NA FESTIWALU (kolejny wykład OTN)

Ostrowskie Towarzystwo Naukowe ma tym razem do zaproponowania swoiste dopełnienie trwającego od 04. czerwca festiwalu Grand Prix Komeda - Muzyka Polskiego Filmu. Odkąd bowiem X muza umocniła się na swej autonomicznej pozycji w świecie sztuki, również filmoznawstwo zdobywa coraz odleglejsze przyczółki, nieustannie poszerzając obszar swych dociekań. Poszukiwania wiodą przy tej okazji także na tereny innych dziedzin wiedzy, które chętnie użyczają swych narzędzi w próbie dogłębnego poznania i precyzyjnego zdefiniowania coraz bardziej złożonego zjawiska, jakim współcześnie jest film. Od dziesięcioleci obserwujemy jego flirt z psychologią, socjologią i filozofią. Jednak, jak sugeruje dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak (której wykładu będziemy mieli okazję wysłuchać w Forum Synagoga), pojawiła się dziś coraz silniejsza potrzeba wyodrębnienia i usystematyzowania wszystkiego, co rozgrywa się na styku filmoznawstwa i wspomnianych wyżej gałęzi nauki. Innymi słowy, potrzeba nam nowych, samodzielnych dyscyplin, gotowych do zmierzenia się z konkretnym wysoce wyspecjalizowanym zakresem badań. Jedną z takowych propozycji ma być filmozofia, której prelegentka poświeci swoje wystąpienie.

Filozofia filmu już na wstępie rodzi cały szereg pytań, które zwykle towarzyszą definiowaniu ciągle jeszcze walczącej o swą autonomię dyscypliny naukowej. Dlatego też wykład będzie miał w dużym stopniu charakter wprowadzenia do podstawowych dla tej materii zagadnień oraz uzasadnienia celowości powołania do życia nowego odgałęzienia humanistyki.

Wykład zatytułowany Czy filmozofia jest nową szansą dla filmu i filozofii? rozpocznie się 10 czerwca o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

 TG

DZIEŃ DZIECKA DNIEM SZTUKI

Galeria 33 po raz kolejny otwiera się na twórczość dzieci i młodzieży. Tym razem z okazji Dnia Dziecka przygotowany został wernisaż wystawy Mali artyści, na której obejrzeć można przede wszystkim prace dzieci z  ostrowskiego Publicznego Przedszkola Nr 10 im. Kubusia Puchatka.

Jak zwykle, gdy rzecz rozgrywa się w murach galerii, będziemy mieli do czynienia z różnorodnością pomysłów i technik, które już w bardzo młodym wieku uświadamiają dzieciom, jak nieskrepowane możliwości odsłania przed nimi świat sztuki.

Oprócz prac przedszkolaków będzie można przyjrzeć się także propozycjom gimnazjalistów, a nawet absolwentki jednego z ostrowskich liceów. Po wernisażu wystawa trafi na dłużej do Forum Synagoga, a Galeria33 zaprasza już w piątek na kolejne wydarzenie, czyli ekspozycję fotografii Pameli Glejzer pt. Król olch, o której pisaliśmy już na naszych łamach.

Dzieciom i ich opiekunom, a także wszystkim zainteresowanym tym, co rodzi się w nieletniej wyobraźni, serdecznie rekomendujemy dzisiejszą wystawę, której otwarcie nastąpi o godz. 17.00

TG

POKUSA ZWYKŁOŚCI (Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza)

Dość enigmatycznie i skromnie przedstawia się bohater nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej, podobnie jak niewinnie i bezpretensjonalnie brzmi tytuł zapowiadanej ekspozycji: Zwykłe rzeczy. Ponieważ jednak artystom nigdy nie należy wierzyć na słowo, szczególnie gdy słowa te brzmią przesadnie skromnie, warto powiedzieć: sprawdzam i pojawić się 03 czerwca (w piątek) na wernisażu.

Należy przy tym dodać, że będziemy oglądali rzeźby twórcy, który ma już na swoim koncie kilka osiągnięć zupełnie niezwykłych, jak chociażby wykonanie autorskich odlewów rzeźb muz zdobiących budynek Opery Wrocławskiej czy tak szczególne wyróżnienia jak np. II miejsce w konkursie na opracowanie projektów 12 makiet dla niewidomych i słabowidzących na trasie Drogi Królewskiej w Krakowie.

W ostrowskiej galerii zobaczymy prace, które przy skali codziennych działań artysty wydają się wręcz kameralne, ale z pewnością dopełniają jego twórczy wizerunek. Zwykłe rzeczy, jak wiadomo, od zawsze stanowią dla sztuki pokusę i wyzwanie. Kryją w sobie zaproszenie do wniknięcia w ich ukrytą strukturę lub to, co Miron Białoszewski nazywał metaforycznie Mleczną Kroplą przedmiotu. Zwykłość zaciśnięta w rzeźbie kondensuje się do niezwykłego stężenia, które uświadamia odbiorcom, jaką mocą dysponuje  skupiona w dziele wizja rzeczywistości.

Otwarcie tradycyjnie już o godz. 19.00

TG

SZTUKA W WALCE O DUCHA I NARZĘDZIA (O wystawie Janusza Jurka w Galerii PIK)

Nowa wystawa w Galerii PIK to swego rodzaju próba spojrzenia w przyszłość sztuki, która rzuca rękawicę nowym technologiom. Wbrew apokaliptycznym wizjom dehumanizacji twórczości i zaniku uczuć metafizycznych (jak swego czasu wieszczył Witkacy), artyści zaczynają przejmować kontrolę nad światem maszyn cyfrowych i skalą ich technicznych możliwości.

Mimo że w gestii twórcy realnego, tego z krwi i kości, ciągle pozostaje idea, to jednak coraz częściej nie on (a przynajmniej nie on sam) wciela ją ostatecznie w pojedyncze dzieło. Paradoksalnie jednak nie dokonuje w ten sposób aktu autodegradacji, lecz wspina się o szczebel wyżej w hierarchii bytów kreatywnych - stwarza twórcę, który (nawet jeśli otrzyma pewien zakres autonomii) staje się przede wszystkim precyzyjnym realizatorem pierwotnych autorskich zamysłów.

Tak w dość brutalnym uproszczeniu zdefiniować można sztukę generatywną, której reprezentantem i jednocześnie niestrudzonym propagatorem jest ostrowski grafik, Janusz Jurek. Ten powszechnie doceniany i wielokrotnie nagradzany twórca nie przestaje być jednak artystą nieustannie poszukującym, w pełni świadomym ogromu możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój technologiczny.

Pokusa, którą niewątpliwie stanowi podporządkowanie cyfrowej dyscypliny wykonawczej swobodnym artystycznym wyobrażeniom będzie z pewnością jeszcze przez długie lata trudna do odparcia. Daje bowiem poczucie (choć pewnie iluzoryczne), że oto człowiek zrobił kolejny krok skracający dystans między światem idei i ich namacalnych realizacji. To wreszcie jawny dowód ciągłej przewagi ludzkiej myśli nad sztuczną inteligencją oraz niezwykle budująca konstatacja, że artystyczna wrażliwość może swobodnie kierować zimną perfekcją wykonania, a nie odwrotnie.

GRAND PRIX KOMEDA - MUZYKA POLSKIEGO FILMU (FILMY KONKURSOWE)

 

 FOTOGRAF

Muzyka Macieja Zielińskiego do tego obrazu stanowi oryginalne połączenie brzmień akustycznych i elektronicznych. W nagraniach wzięli udział muzycy orkiestry smyczkowej Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, znakomity zespół akordeonowy Motion Trio oraz  utalentowani soliści Anna Sikorzak-Olek (harfa) i Krzysztof Herdzin (fortepian). Nad realizacją nagrań czuwał Tadeusz Mieczkowski. To niecodzienne połączenie dźwięków tworzy atmosferę i napięcie, które kompozytor dawkuje bardzo umiejętnie. Muzyka nie narzuca się melodycznie, idealnie dopełniając to, co na ekranie.

GOŚCIE FESTIWALU

Agnieszka Holland - polska reżyserka trzykrotnie nominowana do Oscara. Jest autorką, która odnosi sukcesy nie tylko artystyczne, ale i komercyjne. Nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej przyniosły jej obrazy: Gorzkie żniwa, Europa, Europa i W ciemności. Absolwentka szkoły filmowej FAMU w Pradze. Jej debiutem reżyserskim byli Aktorzy prowincjonalni (1980) (nagroda FIPRESCI na festiwalu w Cannes). Inne ważne filmy reżyserki to Gorączka (1981), adaptacja powieści Andrzeja Struga i Dzieje jednego pocisku (nominacja do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie).

BEZSENNA NOC W BIBLIOTECE

Przybytki kultury nie boją się żadnej pory doby, a zmrok w ich przypadku jest dodatkowo wabiący, bo nadaje spotkaniom aurę tajemniczości i niezwykłości. Tak też zapowiada się tegoroczna Noc Bibliotek, na którą zaprasza dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego. Wydarzenia rozegrają się w dwóch punktach. Najpierw 3 czerwca w Filii nr 7 przy ul. Królowej Jadwigi o godz. 20.00 rozpocznie się NOC DETEKTYWÓW, która potrwa do 6.00 nad ranem.  Z kolei 04 czerwca o 22.00 w czytelni Biblioteki Głównej będzie można obejrzeć wyjątkowe filmy przyrodnicze Artura Homana.

 GORĄCO POLECAMY!

MÓJ CZAS. MÓJ JAZZ.

SPOTKANIE Z TOMASZEM LACHEM

Zbiór pasjonujących wspomnień Zofii Komedowej Trzcińskiej, które opracował jej syn - Tomasz Lach. Poza Komedami bohaterami tej opowieści są także m. in. Roman Polański, Wiesław Dymny, Piotr Skrzynecki, Jerzy Skolimowski i Marek Hłasko. Zofia Komedowa zmarła w 2009 r., 40 lat po swoim mężu. Swoje wspomnienia przekazała synowi. Książka pokazuje także ważny fragment historii polskiej muzyki.  

Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 czerwca o godzinie 18:00 w OCK.

WARSZTATY AKTORSKIE

Zajęcia poprowadzą Anna Wojnarowska - aktorka, absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi oraz Jarosław Wszędybył - reżyser, scenarzysta i wykładowca akademicki. Warsztaty będą poświęcone przede wszystkim technikom aktorskim, pracy z kamerą, improwizacji, interpretacji. Uczestnicy będą mogli także popracować nad głosem i prezentacją sceniczną. Do udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają młodzież  i  dorosłych.

WARSZTATY DUBBINGOWE

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję pracować pod okiem Dominiki Sell - aktorki telewizyjnej i dubbingowej oraz Adama Łonickiego - reżysera, dźwiękowca         i montażysty.
Podczas warsztatów będzie można poznać tajniki dubbingu i zdobyć umiejętności niezbędne do pracy głosem. Będzie także okazja, by sprawdzić się w roli aktora dubbingowego. Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży.

Warsztaty odbędą się 4 i 5 czerwca o godz. 11:00 w OCK. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są do 1 czerwca 2016 r. w kasie OCK. Liczba miejsc ograniczona.

"KLEZMER" - NARESZCIE W OSTROWIE

Powstały w ubiegłym roku film Piotra Chrzana ma już za sobą liczne nagrody, wyróżnienia i prestiżowe projekcje. Istniał nawet plan, aby pokazać go w Ostrowie przy okazji ostatniego festiwalu Mazel Tov, ale wówczas reżyser i aktorzy krążyli między Warszawą a Wenecją, jako że obraz dopiero rozpoczynał swą kinową wędrówkę po Polsce i świecie. Z uwagi na tematykę świetnie wpisałby się, rzecz jasna, w program odbywającej się w Forum Synagoga imprezy, ale istniał też drugi powód, dla którego tak bardzo chciano pokazać go w naszym kinie. W jedną z głównych ról wcielił się bowiem ostrowianin, Szymon Nowak, którego całkiem niedawno gościliśmy również jako jurora Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych.

SHAKESPEARE PONOWNIE NA EKRANIE

Całkiem niedawno mieliśmy okazję podziwiać retransmisję głośnego przedstawienia Hamleta, a już w niedzielę 29 maja na ekranie kina Komeda zagości nieśmiertelna komedia Shakespeare?a Jak wam się podoba. Pozornie lekka, łatwa i przyjemna opowieść jest w istocie sztuką o różnych obliczach wolności oraz o rodzącej się w cieniu tyranii potrzebie równości.

 

To wreszcie tam padają słynne (choć dziś już mocno zbanalizowane przez wieloletnie nadużywanie) słowa: Cały świat to scena. W świetle przedstawionych zdarzeń jest to jednak wielka metafora - znacznie bardziej wieloznaczna niż można by z pozoru podejrzewać. Spektakl rozpocznie się o godz. 17.00, a projektów firmowanych przez National Theatre Live nie trzeba chyba dodatkowo rekomendować.

TG

WERNISAŻE W GALERII 33

Dwie nowe wystawy zostaną otwarte już dziś w Galerii 33. O godzinie 17:00 rozpocznie się wernisaż ekspozycji Lilianny Lilu Lazarskiej zatytułowanej Rysunkowo. Pół godziny później na sąsiednim piętrze będzie można obejrzeć wystawę Trzy miejsca, prezentującą prace Natalii Wegner.

Lilu Lazarska  -  urodziła się w 1962 roku w Małomicach.  Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz studia w PWSSP w Poznaniu (1986-1991) w pracowniach Piotra C. Kowalskiego i Andrzeja Leśnika. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1992 roku. Zajmuje się malarstwem i grafiką.

Jak przyznaje artystka - najlepiej czuje się w świecie czarno-białym, w którym napięcie jest zawsze jednoznaczne. Wiadomo wówczas, jaką iść drogą. Z kolorem już tak nie jest. Dlatego też autorka niezmiennie lubi grafikę. O swoich starszych pracach mówi, że mają w sobie świat niepokoju tworzenia jako powód powstawania. Późniejsze natomiast są już historią opowiadaną: o życiu, kwiatach i wszystkim, co z pozoru wydaje się być banalne i oczywiste. W swojej twórczości wierna jest narracyjnie postaciom takim jak: człowiek, anioł, kot. Charakterystyczna dla jej prac jest dekoratywność i wielka dbałość o szczegół.

OFTeN 2016 - ZNAMY JURORÓW FESTIWALU

Skład jury Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych budzi nierzadko równie wielkie zainteresowanie jak lista wykonawców. Organizatorzy dbają o to, by do oceny spektakli zapraszać osoby z różnych obszarów aktywności scenicznej i okołoteatralnej. Gwarantuje to nie tylko docieranie się werdyktu w odpowiedniej emocjonalnej temperaturze, ale przede wszystkim pozwala na wszechstronne omówienie poszczególnych spektakli i wieloaspektowy dialog z twórcami oraz widownią.

OFTeN, CZYLI POCHWAŁA AUTONOMII

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych to bezsprzecznie jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń w kulturalnym kalendarzu miasta i jest dziś raczej mało prawdopodobne, by ktokolwiek próbował ten fakt zanegować. Wierna publiczność, ogólnopolska marka i siedemnastoletnia tradycja to wartości, których trudno nie dostrzec i z których trudno zrezygnować, jeśli myśli się perspektywicznie o kształtowaniu trwałego wizerunku Ostrowa jako regionalnej stolicy kultury. Trudność jednak pojawia się wówczas, gdy zapytamy festiwalową publiczność o to, co stanowi o wyjątkowości imprezy i jej magnetycznym oddziaływaniu na kolejne pokolenia teatromanów. Odpowiedzi w takich wypadkach okazują się raczej westchnieniami wyrażającymi zachwyt, jako że zjawisko w swym charakterze wymyka się prostym definicjom i analizom czynionym na gorąco.

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW NIEZALEŻNYCH w detalach

19.05. czwartek


IWONA KONECKA 

Aktorka, reżyserka i  inscenizatorka; od ponad dwóch dekad związana z Teatrem Realistycznym. W kręgu jej artystycznych zainteresowań mieści się również taniec współczesny. Jest absolwentką Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Ukończyła też wiedzę o teatrze na Akademii Teatralnej oraz filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Aktualnie studiuje na Akademii Teatru Alternatywnego. W Ostrowie zaprezentuje spektakl: Atrapa i Utopia / OCK, godz. 16.00

ZBLIŻA SIĘ OSTROWSKIE ŚWIĘTO MUZYKI I FILMU

 

Od 4 do 11 czerwca potrwa w Ostrowie 5. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Grand Prix Komeda - Muzyka Polskiego Filmu. Tradycyjnie już, w paśmie konkursowym zobaczymy dwanaście produkcji z minionego roku, które powalczą o główną nagrodę za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Najlepsze obrazy, ciekawi goście, projekcje plenerowe, kino samochodowe, warsztaty i spotkania oraz znakomite koncerty - to wszystko i jeszcze więcej w ramach kolejnej edycji ostrowskiego święta muzyki i filmu już za niecały miesiąc.

NOC MUZEÓW - MOC ATRAKCJI

Jako różnorodna i bogata w wydarzenia zapowiada się ostrowska odsłona Nocy Muzeów. Aż do północy zupełnie bezpłatnie będzie można zwiedzać stałe i okolicznościowe ekspozycje, wysłuchać koncertu, obejrzeć film i za symboliczne kwoty dokonać obfitych zakupów w muzealnym kiosku.

Z otaczających ratusz kawiarnianych ogródków do muzeum jest naprawdę niedaleko, wręcz nie wypada nie skorzystać z okazji.

IZRAEL NA STYKU KULTUR

Pod takim hasłem jutrzejszego wieczoru w pubie Mała Scena OCK odbędzie się majowa odsłona cyklu "Śladami Ostrowskich Globtroterów" organizowanego przez  Montownię Kreatywną. Przewodnikiem w podróży do Izraela - miejsca, gdzie stykają się różne religie, obyczaje oraz myśli społeczne, będzie Adam Forycki. Globtroter przybliży niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe tego fascynującego kraju, jego burzliwą historię, najważniejsze miejsca oraz najciekawsze zabytki. Razem z nim wyruszymy w podróż śladami Narodu Żydowskiego i postaramy się poszukać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące odmienności, wzajemnych uprzedzeń i stereotypów.

Wielka historia, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz pełna kontrastów codzienność czyni tę krainę bardzo interesującą dla podróżników i turystów. Niemal na każdym kroku można tutaj odnaleźć  ślady związane z dziejami naszej cywilizacji. To także Ziemia Święta - cel wielu pielgrzymek wiernych i  biblijne miejsca-symbole, które na stałe zapisały się w kulturze chrześcijańskiej takie jak: Jerozolima - miasto trzech religii (które od stuleci wpływało na kształtowanie się kraju), Nazaret, Kana Galilejska oraz Betlejem.

EDYTA GEPPERT JUŻ DZIŚ W OCK

Określana jest często jako pierwsza dama polskiej piosenki literackiej i mistrzyni tworzenia nastroju. Ceniona przez krytyków i uwielbiana przez publiczność. Edyta Geppert  - bo o niej mowa - wystąpi dziś na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. Recital artystki rozpocznie się o godzinie 19:00.

Edyta Geppert jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina (ukończyła Wydział Piosenki). Jej kariera rozpoczęła się w 1984 rok, kiedy to  otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Po niedługim czasie przyszły kolejne sukcesy i liczne laury; artystka m. in. wygrała Międzynarodowy Festiwal Piosenki na Malcie i w Bratysławie, otrzymała dwa Wiktory dla najciekawszej osobowości TV i jeszcze dwukrotnie - Grand Prix Festiwalu w Opolu (1986 i 1995 rok). Jest jedyną polską piosenkarką, która zdobyła aż czterokrotne Grand Prix na tym festiwalu. W swojej dyskografii ma 13 albumów: Edyta Geppert - recital live z Teatru STU (1986), Och, życie kocham cię nad życie (1986), Historie prawdziwe (1991), Follow The Call (1992), Śpiewajmy (1994), Pytania do księżyca (1997), Pamiętnik, czyli kocham cię życie (1998), Debiut... (1999), Wierzę piosence (2002), Moje Królestwo (2006), Śpiewam życie /Edyta Geppert i Kroke/ (2006), Nic nie muszę (2008), Święta z bajki (2011).

BILETY DLA CZYTELNIKÓW "FAKTÓW OSTROWSKICH"

Ostrowskie Centrum Kultury ufundowało dla naszych czytelników trzy podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl Teatru SCENA PREZENTACJE. Artyści zaprezentują Procę Nikołaja Kolady w reżyserii Romualda Szejda. Wystąpią: Bartosz Opania, Cynthia Kaszyńska oraz Sebastian Cybulski. Przedstawienie rozpocznie się 15. maja o godzinie 18.00, a wszyscy, którzy chcieliby skorzystać ze wspomnianych zaproszeń, mogą napisać do nas w tej sprawie, korzystając z Facebooka. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ponieważ spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych, może zaistnieć konieczność wylegitymowania się dowodem osobistym przy odbiorze zaproszenia w kasie OCK.

AUTORKA "CECYLKI KNEDELEK" W RADŁOWIE.

Jedna z najbardziej poczytnych obecnie autorek książek dla dzieci, Joanna Krzyżanek zagości 12. maja o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Radłowie. Pisarka znana jest z tego, że znakomicie czuje się w gronie swych młodych czytelników, łatwo nawiązuje z nimi dialog i sprawia, iż oprócz przygody z dziełem literackim, dzieci uaktywniają się również na innych płaszczyznach.

O autorce zrobiło się głośno głównie za sprawą Cecylki Knedelek, czyli książki kucharskiej dla dzieci To książka, która chyba najlepiej ukazuje strategię twórczą Joanny Krzyżanek. Pod warstwą opowieści przemyca wiele praktycznych porad oraz informacji, a nawet treści wychowawczych. Myli się jednak ten, kto sądzi, że mamy tu do czynienia z nachalnym dydaktyzmem i tendencyjnym traktowaniem literatury dla dzieci. Przeciwnie, wszelkie aspekty dydaktyczne wynikają tu wprost z kontekstów sytuacyjnych i nie robią wrażenia wymuszonych. Widać to szczególnie w książkach Dzieci z ulicy Tulipanowej oraz Prawa Dużych i Małych, gdzie autorka próbuje wskazać drogi i sposoby do harmonijnego współistnienia świata dzieci i dorosłych. Nikt nie ma tu wszakże wrażenia, jakoby za prezentowaną treścią stała jakaś odgórna teza, którą należy za wszelką cenę udowodnić. Dzieci, jak wiadomo, natychmiast wyczuwają fałszywą nutę i nieszczery charakter opowieści, dlatego pisanie dla nich jest tak trudną sztuką.

 

TG

BASZTA ZNÓW NA ROCKOWO

Jak łatwo dostrzec na naszych łamach, mnogość kulturalnych atrakcji jest nie tylko domeną Ostrowa. Wielokrotnie mieliśmy przyjemność zapraszać naszych czytelników na arcyciekawe koncerty do pobliskiego Ostrzeszowa, a wymiana publiczności między naszymi miastami stała się już dobrą tradycją.

Z tym razem polecamy Państwa uwadze czwartą edycję Festiwalu Rocka Progresywnego Baszta ProgFest. Jak łatwo odgadnąć, formuła imprezy jest bardzo szeroka, tak jak pojemne są wszelkie definicje progresywnej odmiany muzyki rockowej. Jedno wszakże pozostaje niezmienne, czyli otwartość na eksperyment, nowe brzmienia, niekonwencjonalne instrumentarium czy nasączone symbolicznie  aranżacje i kreacje sceniczne.

Impreza to istny muzyczny maraton, który rozpoczyna się przesłuchaniami konkursowymi od wczesnych godzin popołudniowych, a kończy nocnymi koncertami zaproszonych gwiazd. W tym roku będą to: UNDERFATE, LEAFLESS TREE oraz RETROSPECTIVE.

Dla wykonawców, którzy chcieliby wziąć udział w rywalizacji pozostały dosłownie ostatnie chwile na zgłoszenie, a wszyscy miłośnicy muzycznych poszukiwań mogą już zakreślić w swoich kalendarzach datę 24 czerwca. Relacja z imprezy pojawi się, rzecz jasna, również na łamach "Faktów Ostrowskich" oraz na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów!

 TG

"... CO KTO W SWOICH WIDZI SNACH"

Sztuka zawsze jest do pewnego stopnia ulotna i nieuchwytna, na tym zresztą polega jej niezaprzeczalny urok. Od zawsze też inspiruje się snem jako równoległą sferą ulotności, która podobnie jak dzieło artysty, odznacza się własną, wewnętrzną logiką, nie zawsze spójną z logiką codzienności.

W tym duchu utrzymana będzie również wystawa ostrowskiego malarza i grafika, Jakuba Godziszewskiego, którego prace będzie można podziwiać od piątku, 06 maja w Galerii Sztuki Współczesnej. O tym, że mamy do czynienia z artystą wyjątkowo utalentowanym, świadczyć może spora, jak na młody wiek liczba nagród i wyróżnień. To twórca bardzo silnie osadzony w kulturze, nieustannie prowadzący dialog z klasycznymi wzorcami estetycznymi. Przy okazji jednak świetnie funkcjonuje w wirtualnej przestrzeni, gdzie jego prace są od dawna obecne na opiniotwórczych portalach poświęconych sztuce.

Otwarcie wystawy o godz. 19.00. Wstęp wolny.

TG

TEATRALNY ROZKŁAD JAZDY NA MAJ

14 maja, sobota

Atramentowa - Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko

UROCZYSTA INAUGURACJA 56. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH | 105 min. |Duża Scena

NIE TYLKO WYSTAWA

Interesująco zapowiada się najbliższa ekspozycja w Galerii 33, której wernisaż odbędzie się już dziś o godz. 17:33. Swoją podróżniczo-edukacyjną, interaktywną wystawę zaprezentuje Marta Kuroszczyk, edukator globalny, projektant usług, globtroterka, uczestniczka programu GLEN - Global Education Network of Young Europeans, autorka projektu Połączenia.

W styczniu Marta była bohaterką pierwszej w tym roku odsłony cyklu Śladami Ostrowskich Globtroterów, podczas której opowiadała o swojej wyprawie do Tanzanii. We wschodniej Afryce spędziła trzy miesiące w ramach wolontariatu - prowadziła szkolenia z marketingu połączone z warsztatami dla kilkudziesięciu kobiet. To właśnie tej podróży i temu doświadczeniu w dużej mierze będzie poświęcona także wystawa Połączenia. Drogi prowadzące do ludzi.

- Jestem projektantem usług i to, co szczególnie mnie interesuje w aspekcie tej wystawy to projektowanie doświadczeń. Moje zadanie projektowe, jakie sobie postawiłam to: jak oddać bardzo ulotne i osobiste doświadczenia, emocje, momenty, które przeżywałam podczas pobytu w Tanzanii oraz w tym szczególnym momencie podróży, gdzie nieustannie coś odkrywałam, gubiłam się i znajdywałam, działałam, aby czegoś doświadczyć, gdzieś dotrzeć. Podróże mają też to do siebie, że są nieprzewidywalne, zmienne, dzieją się rzeczy, których nie planowaliśmy i nieustannie musimy być na tyle elastyczni, aby się do nich dostosować. Realizacja tego zadania nastąpi poprzez odkrywanie świata niewidzialnego w pierwszym momencie, który stanowi 80% wystawy. Za pomocą smartphonów z funkcją skanowania kodów QR zwiedzający będą mieli możliwość odkrywania ukrytego tam materiału: zdjęciowego, filmowego i nagrania audio. - mówi Marta Kuroszczyk.

W MDK NA CZUŁYCH STRUNACH

Doroczny Przegląd Twórczości Okołogitarowej pod nazwą "Gitarownia" odbędzie się już za tydzień w Młodzieżowym Domu Kultury.

Wydarzenie ma na celu przede wszystkim propagowanie twórczości młodych ludzi zakochanych w muzyce - zwłaszcza gitarowej. Głównym punktem programu jest zawsze konkurs. Jak co roku, na scenie zaprezentują się wykonawcy w różnym wieku, z Ostrowa i okolic, grający różnorodną muzykę. Zabrzmią dźwięki od rocka, bluesa po pop i country. W przeglądzie mogą wziąć udział zarówno zespoły, duety, jak i soliści. Każdy ma 20 minut na to, by pokazać się z jak najlepszej strony i przedstawić repertuar zawierający utwory autorskie bądź covery w wybranym przez siebie stylu muzycznym. Jak podkreślają organizatorzy - istotnym i jedynym warunkiem uczestnictwa jest obecność gitary (najlepiej w charakterze "składnika" instrumentarium). Do tego, tradycyjnie już, koncerty laureatów z poprzednich lat i występ gwiazdy przeglądu.

BIBLIOFILSKA NIESPODZIANKA OD MUZEUM MIASTA

Jak co roku świętujemy w mieście kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprasza na do Forum Synagoga, gdzie odbędzie się premiera reprintu patriotycznej poezji księdza Franciszka Idziego Chrzanowskiego wydanej po raz pierwszy w 1791 roku. To unikatowe wydawnictwo będzie można nabyć po uroczystości, a fragmenty wierszy usłyszymy w interpretacji aktorskiej Roberta Zawadzkiego.

Drugą część obchodów uświetni koncert POLONEZY POLSKIE w wykonaniu Macieja Pabicha, który zagra między innymi na najstarszym (bo pochodzącym z 1780 roku) czynnym fortepianie młoteczkowym w Polsce.

Koncert poprowadzi Wojciech Czemplik, a początek imprezy przewidziany został na godz. 18.00 (rzecz jasna, we wtorek, 3. maja). Wstęp wolny.

"FAKTY" W KRAINIE GITAR

Podobnie jak w minionych latach tysiące gitarzystów podejmie we Wrocławiu kolejną próbę pobicia własnego (ustanowionego w 2012 roku) rekordu Guinnessa. Tym razem do zagrania słynnego Hey Joe  Jimiego Hendrixa potrzebnych będzie - wg organizatorów - aż 7345 zgodnie brzmiących gitar. Tegorocznej edycji tego wpisanego już na stałe w kalendarz muzyczny wydarzenia bacznie będzie przyglądał się również nasz wysłannik, Wiesław Kaczmarek, którego szczegółową fotorelację (a być może także kilka zarejestrowanych w trakcie imprezy rozmów) opublikujemy niebawem na naszych łamach i na stronie internetowej.

Przypomnijmy, że inicjatorem tego coraz bardziej spektakularnego przedsięwzięcia jest gitarzysta, Leszek Cichoński, któremu co roku towarzyszą gwiazdy muzyki bluesowej i rockowej zasilające Thanks Jimi Festival. Tym razem zagrają m. in. Status Quo, Within Temptation, Guano Apes i Dżem.

Podejście do kolejnego unieśmiertelnienia w Księdze Rekordów Guinnessa nastąpi 01. maja, tradycyjnie na wrocławskim Starym Rynku. Trzymamy kciuki.

TG

ANGELIKA KUŹNIAK ZNÓW WSKRZESZA

W scenerii niedawno otwartej wystawy Anioły i Diabły w tradycyjnej rzeźbie ludowej pojawi się autorka książki, Stryjeńska Diabli nadali, czyli Angelika Kuźniak. I choć to zwykły zbieg okoliczności niezamierzone powinowactwo tytułów, okaże się, iż tematyczne podobieństwo jest tu znacznie większe niż można by z pozoru sądzić. Różnica zasadnicza polegać będzie wszakże na tym, że ludowość przemiesza się tym razem z elitarnością; choć z dużym dystansem i wyraźnym przymrużeniem oka.

WIECZÓR ŚWIETLIKÓW W BASZCIE

Informacja zaskoczyła i zelektryzowała chyba nawet samych organizatorów, ale nie zmienia to faktu, iż należy do gatunku istotnych i podświadomie wyczekiwanych. Jeden z najważniejszych współczesnych polskich poetów, Marcin Świetlicki i jego rockowo-poetycka formacja Świetliki wystąpią w nadchodzącą sobotę w ostrzeszowskiej Kawiarni Baszta przy ul. Zamkowej.

AFORYSTYKON 2015 JUŻ W KSIĄŻCE

Do naszej redakcji dotarła książka, którą w pewnym sensie pragniemy się pochwalić. Jest ona pokłosiem organizowanego m. in. przez współpracującą z nami kaliską poetkę Urszulę Zyburę Aforystykonu. Oprócz wspomnianej tu już autorki, znajdziemy wewnątrz także aforyzmy innej naszej koleżanki redakcyjnej, Eugenii Zawidzkiej oraz mieszkającej również w Ostrowie Joanny Mocek.

Potyczki aforystów, bo taki tytuł nosi wydawnictwo to, jak zapewniają autorzy, dopiero etap szeroko zakrojonego planu. Odpowiadając na prośbę Urszuli Zybury, "Fakty Ostrowskie" przyłączają się do akcji powszechnej zbiórki aforyzmów od osób fizycznych (choć nadsyłać mogą je wirtualnie). Każdy, kto chciałby się pochwalić swymi złotymi myślami, może je nadesłać do naszej redakcji, a my przekażemy je organizatorom kolejnego kaliskiego Aforystykonu. Gorąco zachęcamy do otwarcia umysłów i szuflad. A na zachętę próbka twórczości Eugenii Zawidzkiej

TG

Młodość jest wieczna, tylko dni się starzeją.

Pusty śmiech łatwo wypełnia przestrzeń.

Każdy ma swoją ciemność, ale nie każdy ma czym błysnąć.

O SZYMBORSKIEJ Z PIERWSZEJ PAMIĘCI

Istnieje chyba tylko jeden człowiek, który może mówić i pisać o Wisławie Szymborskiej oraz jej twórczości przez pryzmat wspólnych doświadczeń i bliskiego kontaktu z poetką również w sytuacja jawnie niepoetyckich (choć to w istocie tylko kwestia postrzegania). Człowiekiem tym jest, rzecz jasna, wieloletni sekretarz poetki, Michał Rusinek, którego książka pt. Nic zwyczajnego jest chyba najbardziej wyczekiwaną biografią noblistki. Autor będzie promował wydawnictwo już 22. kwietnia o godzinie 18.00 w czytelni Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego.

LAUREAT W SZUFLADZIE

Tym razem w ramach wieczoru działań artystycznych "Szuflada" Forum Synagoga gościć będzie laureata ubiegłorocznej edycji "Turnieju jednego wiersza", Miłosza Mieszkalskiego. Młody poeta (rocznik 1995) jest studentem  Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu i jako twórca pozwalał się dotąd poznawać jedynie epizodycznie. Tym razem organizatorzy zapewniają, że poezja pojawi się w zdecydowanie większej dawce.

Spotkanie będzie miało miejsce 19 kwietnia o godz. 18.00. Gospodarzem, jak zawsze będzie Aleksandra Kiełb-Szawuła, a wstęp (tradycyjnie już) wolny.

 

TG

CLOSTERKELLER W FANABERII

Jeden z czołowych polskich zespołów rockowych, prekursor rocka gotyckiego w Polsce zagra jutro wieczorem w Fanaberia Art Club. Na rodzimej scenie muzycznej istnieją już niemal 30 lat. W tym czasie nieprzerwanej działalności Closterkeller zyskał miano kultowej formacji. To bez wątpienia najważniejszy zespół nurtu gotyckiego rocka i metalu, wciąż stanowiący inspirację i wzór do naśladowania dla polskich kapel grających "klimatycznego" rocka.

BLUESOWO NA MAŁEJ SCENIE

Przed nami kolejne wyjątkowe muzyczne wydarzenie. Już w sobotę na Małej Scenie OCK bluesowe spotkanie na szczycie, czyli druga odsłona Ostrów Blues Summit.

Październikowy koncert przyciągnął tłumy fanów bluesowych dźwięków. Podczas tamtego niezapomnianego występu przed ostrowską publicznością zaprezentowali się: Maciej Balcar (wokal), Jan Gałach (skrzypce), Jacek Jaguś (gitara, wokal), Maciej Lipina (gitara, wokal), Bartosz Niebielecki (perkusja), Andrzej Stagraczyński (gitara basowa) i Bartek Szopiński (instrumenty klawiszowe). Nieczęsto zdarza się okazja, by usłyszeć na jednej scenie tak znakomitą bluesową orkiestrę. Równie doborowy skład muzyków pojawi się w najbliższą sobotę.

SONGS FROM THE MOVIES

Największe muzyczne przeboje srebrnego ekranu w akustycznej odsłonie będzie można usłyszeć w piątek na Dużej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury.

W tym wyjątkowym repertuarze zaprezentują się uczniowie Studia Wokalnego OCK oraz Zespół Wokalny pod kierunkiem Natalii Janowskiej i Pauli Pływaczyk. Akompaniować im będzie zespół w składzie: Mariusz Łęcki - gitara akustyczna, instrumenty klawiszowe, Paula Pływaczyk - gitara akustyczna, stomp-box, Natalia Janowska - instrumenty perkusyjne.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie OCK i na www.kultura.pax.pl.

ENERGETYCZNY WYKŁAD OTN

Ostrowskie Towarzystwo Naukowe, zgodnie z obietnicami, nie zwalnia i już 15 kwietnia (w piątek) zaprasza do Forum Synagoga na kolejny otwarty wykład. Tym razem będzie on poświęcony jednemu z najbardziej palących problemów współczesnego świata, czyli wytwarzaniu i magazynowaniu energii. W czasach, gdy niepokojąco często straszeni jesteśmy globalnym kryzysem energetycznym oraz kurczącymi się zasobami paliw kopalnych, warto skonfrontować medialne doniesienia z naukowym spojrzeniem na zagadnienie.

Wykład wygłosi prof. dr hab. Michał Banaszak z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

 TG

MIĘDZY LUDOWYM NIEBEM I PIEKŁEM W RATUSZU

Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprasza tym razem na wystawę, której w zasadzie nie trzeba chyba specjalnie reklamować. W europejskiej tradycji utrwaliły się bowiem tak bardzo wyraziste i charakterystyczne wizerunki związane z postaciami zamieszkującymi zaświaty, że ich popularność ma charakter permanentny. Obrazy i rzeźby diabłów czy aniołów otaczają nas zewsząd, a powszechność ta sprawia, iż zadomowiły się już na wszystkich poziomach obcowania człowieka z kulturą.

Tym razem przyjrzymy się im przez pryzmat tradycyjnej rzeźby ludowej, która od wieków nie tylko towarzyszy obrzędom, ale stanowi również istotny ślad antropologiczny, znak rozpoznawczy danej mikrospołeczności. Nie sposób zresztą pominąć faktu, że ludowa twórczość jest też niewyczerpanym źródłem inspiracji dla profesjonalnych artystów, a motywy folklorystyczne to w ogóle istotny komponent współczesnej sztuki.

Eksponaty pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, a otwarcie wystawy nastąpi 08 kwietnia o godz. 18.00 w głównej sali ekspozycyjnej Muzeum Miasta. 

4 SZKOŁY PLAKATU - SUPLEMENT NAUKOWY

Zapowiadając otwarcie wystawy plakatu szwajcarskiego w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury, wspominaliśmy też o okolicznościowym wykładzie, którego termin nie był jeszcze wówczas znany. Dziś wiemy już, zdarzenie będzie miało miejsce 13 kwietnia o godz. 18 .00. O krystalizowaniu się i rozwoju charakterystycznego dla Szwajcarów stylu w tej gałęzi sztuki opowie Zdzisław Schubert. Przypominamy jednocześnie, że data wernisażu nie uległa zmianie, to 07 kwietnia, godz. 19.00.

TG

Z "FAKTAMI" NA KONCERT ANI RUSOWICZ

Dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury zaprasza czytelników "Faktów Ostrowskich" na koncert Ani Rusowicz, gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu "Wszyscy śpiewamy na rockowo". Z tej okazji ufundowane zostały dwie bezpłatne wejściówki, które tradycyjnie zdobyć można, pisząc do nas poprzez naszą stronę na Facebooku. Koncert rozpocznie się 08. kwietnia o godzinie 20.00 w Sali widowiskowej OCK.

LEGENDA POLSKIEGO METALU W FANABERII

Po prawie trzydziestu latach KAT wraca do swojej debiutanckiej płyty 666 - czyli jednego z najbardziej wpływowych albumów w historii polskiego metalu, okrzykniętego absolutnym klasykiem tego gatunku. Pod koniec lutego zespół wyruszył w trasę koncertową 666/2016, promującą wydaną w zeszłym roku płytę, będącą odświeżoną wersją debiutanckiego krążka z 1986 roku. To właśnie z tego albumu pochodzą kawałki, które już na stałe zapisały się w historii rodzimego metalu i zyskały uwielbienie fanów: Wyrocznia, Czarne Zastępy, Noce Szatana, Czas Zemsty, 666. Warto podkreślić, że przez ostatnie lata płyta nie była dostępna w oficjalnej sprzedaży. Dwa lata temu Roman Kostrzewski i jego koledzy z zespołu zdecydowali się na ponowne nagranie kultowego krążka, któremu nadali odświeżone, klarowne i bardziej współczesne brzmienie. Byli członkowie KATA z wieloletnim wokalistą na czele powracają do muzycznej przeszłości.  W ramach tegorocznej trasy zespół odwiedzi blisko 20 polskich miast. W ostrowskiej Fanaberii zagrają już w przyszłą sobotę. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

"GENESIS" ANI RUSOWICZ

 

Debiutancka płyta Ani Rusowicz w pamięci słuchaczy zapisała się głównie jako album prezentujący nowe wersje przebojów jej mamy. Mój big-bit okazał się dużym sukcesem, zdobył liczne nagrody, a o wokalistce usłyszała wówczas cała Polska. Nie ulega jednak wątpliwości, że  pierwszy krążek był jeszcze poszukiwaniem muzycznej drogi i nie ukazał w pełni jej możliwości oraz całego wachlarza zainteresowań i inspiracji. Choć to płyta bardzo dobra, to raczej nie wnosiła wiele nowego, a sama Ania  w  świadomości odbiorców została na jakiś czas zaszufladkowana jako dziewczyna od lekkich, bigbitowych piosenek. Mówi się, że prawdziwym sprawdzianem dla artysty jest druga płyta.  Na tle całkiem udanego debiutu Genesis (2013) wypada wręcz znakomicie.

NOLYA NA POCZĄTEK

Pierwszą koncertową odsłoną tegorocznego Przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo będzie występ niemieckiej formacji Nolya z Nordhausen. Zespół zagra w czwartkowy wieczór w Fanaberia Art Club.

Swoją twórczość muzycy umieszczają pomiędzy indie rockiem i alternatywnym popem.  Wiele jest tutaj elementów charakterystycznych dla popu właśnie -  przede wszystkim chwytliwe melodie i harmonie. Swoje granie określają także jako alternatywne doświadczenie muzyczne i podróż do najdalszych zakątków świata dźwięków.

PLAKATY SAME W SOBIE

Odkąd plakat stał się autonomiczną dziedziną sztuki, zdarza się że w zbiorowej świadomości trwa nieporównanie dłużej niż zdarzenia, jakie zapowiada. Ostrowskie Centrum Kultury postawiło sobie niedawno to ambitne zadanie, by przybliżyć mieszkańcom dorobek czterech najważniejszych szkół światowego plakatu. Projekt ten jest wynikiem współpracy z Galerią Designu i Plakatu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Tym razem będziemy mieli okazję przyjrzeć się dokonaniom Szwajcarów, m.in. Ralpha Schraivogela, Niklausa Troxlera, Stephana Bundiego czy Donalda Bruna. Kuratorem wystawy jest Anna Grabowska-Konwent z poznańskiego muzeum. Otwarcie zaplanowano na 07 kwietnia, godz. 19.00.

UCZTA DLA DUCHA I UCHA

Koncert pt. Gaude Mater Polonia z okazji 1050-lecia Chrztu Polski odbędzie się w piątek, 8 kwietnia, w kościele p.w. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim. Wystąpi Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Wydarzenie zaplanowano w ramach 15. Ogólnopolskiego Festiwalu Ciemna Jutrznia. Projekt ten, organizowany przez Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin w Ostrowie Wielkopolskim oraz Impresariat Muzyczny Danuty Mrugalskiej w Poznaniu,  trwale wpisał się do kalendarza muzycznych przedsięwzięć w naszym mieście.

W programie znajdą się utwory muzyki dawnej i współczesnej, zarówno polskiej, jak i europejskiej.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:15. 

 

GRAFIKA SNÓW I RZECZYWISTOŚCI

Wystawa pod takim tytułem zostanie otwarta dziś w Galerii Sztuki Współczesnej. Swoje prace zaprezentuje czeski artysta Pavel Hlavatý. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 19:00 przy ul. Królowej Jadwigi 10.

Pavel Hlavatý to uznany malarz, grafik i popularyzator sztuki czeskiej, a także historyk sztuki i filozof. Jest autorem ponad 700 exlibrisów, prac graficznych i plakatów. W początkowym okresie swojej działalności uprawiał malarstwo, grafikę, karykaturę i humor rysunkowy. Od 1977 roku zajął się wyłącznie grafiką (głównie akwaforta i sucha igła).

GALERIA 33 ZAPRASZA

Dwie nowe wystawy będzie można oglądać już od przyszłego piątku w Galerii 33. Na dwóch piętrach zaprezentowane zostaną prace trzech artystów. O godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż ekspozycji Witolda Adamczyka i Piotra Adamczyka pt. Podobieństwa i różnice. Pół godziny później na sąsiednim piętrze w ramach wystawy Kompozycje haptyczne swoje prace zaprezentuje Jacek Jarczewski.

Witold Adamczyk jest absolwentem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi na kierunku wychowania

plastycznego. Dyplom uzyskał w 1992 roku w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. Doktoryzował się w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej - sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Piotr Adamczyk ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo abstrakcyjne oraz realizm. Przez wiele lat wykonywał także karykatury dla lokalnej prasy.

 

Jacek Jarczewski jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1988 roku z Malarstwa i Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce w pracowniach: prof. S. R. Kortyki oraz prof. M. Zdanowicza. Obecnie profesor nadzwyczajny w Katedrze Malarstwa Architektonicznego i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne oraz projektowanie witraży.

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.